Zdroj: Shekel

Neúspěchem dnes skončil pokus Davida Džarbího uklidit roky zanedbávanou synagogu v hlavním městě Tripolisu – budova byla zavřená a místní mu radili, aby utekl.

Džarbí je jedním z tisíců libyjských Židů, kteří utekli ze země za vlády bývalého libyjského vládce Muammara Kaddáfího. Agentura Reuters napsala, že Džarbí se do Libye vrátil po 44 letech s cílem opravit synagogu Dar Biší, která se má podle něj stát symbolem usmíření mezi židovským a muslimským obyvatelstvem v Libyi.

Džarbí Tripolis opustil jako dvanáctiletý v roce 1967 v době, kdy se kvůli válce mezi Araby a Židyzačaly v jeho okolí množit útoky na Židy. Kaddáfí o dva roky později vyhnal 38.000 libyjských Židůa zabavil jejich majetek. Většina synagog v Tripolisu byla zničena nebo přeměněna na mešity. Džarbí tvrdí, že je první libyjský Žid, který se od svržení Kaddáfího vrátil do země.

Povolení uklidit synagogu prý dostal od místního šejka. V neděli se do budovy probil pomocí perlíku. Dnes chtěl z budovy vynést nepořádek. Dveře ale prý našel zamčené, a když se do ní snažil dostat, přiblížili se prý k budově čtyři muži s puškami. “Musíš přestat. Přijdou ozbrojení muži a budeš zabit,” řekl mu prý nějaký muž. Podle Džarbího kolegy se zdálo, že ozbrojená čtveřice budovu hlídá, později ale podle agentury AP nikdo z nich vidět nebyl. Povolení, které Džarbí kvůli synagoze dostal, bylo prý zrušeno.

Šéf Přechodné národní rady Mustafá Džalíl se v této věci podle AP vyjádřil vyhýbavě. Je prý předčasné řešit rekonstrukci synagogy, když povstalci jinde v zemi stále bojují s Kaddáfího stoupenci.

Podle Džarbího incident donutí nové libyjské vedení vyrovnat se s předsudky vůči Židům poté, co slíbili vybudovat demokratický stát, který bude po letech diktatury respektovat lidská práva. “Musí být jasné, zda je to svobodná nebo rasistická země,” tvrdí Džarbí, který většinu života strávil v Itálii a působil jako psychoterapeut.

“Někteří mi říkají, že se musím smířit s tím, že to skončilo. Já říkám ne… Je tu něco nedokončeného. Proto jsem tady,” řekl nedávno Reuters. Džarbího působení i případný návrat dalšíchžidovských exulantů do Libye v této muslimské zemi, jejíž bývalý vůdce patřil desítky let k nejhlasitějším kritikům Izraele, je podle Reuters ale stále ožehavé téma.

Tripolis 3. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zřejmě židovští extremisté zapálili mešitu na severu Izraele

Další článek

Stovky Palestinců vězněných v Izraeli drží protestní hladovku