Zdroj: indymedia.org

Několik set Palestinců vězněných v Izraeli drží hladovku na protest proti zpřísněným podmínkám ve věznicích.

Izrael jimi zvyšuje nátlak napalestinské radikály a chce je tak přinutit vydat zajatého vojáka Gilada Šalita. Podle zdrojů agentury Reuters přestali někteří z vězňů jíst před šesti dny.

Palestinský ministr pro vězeňství Ísá Karakí tvrdí, že hladovka začala minulý týden a že se k ní zatím připojilo 500 vězňů. Mluvčí izraelské vězeňské služby Sivan Weizman agentuře Reuters řekl, že ví o 160 účastnících hladovky a že někteří z nich nejedli šest dní. “Jsou pod lékařským dohledem, nikdo z nich není v ohrožení,” řekl. Všichni prý pijí vodu.

V Izraeli je vězněno na 6000 Palestinců. Podle Karakího se většina z nich ze solidarity s hladovkáři v přijímání jídla omezuje několik dní v týdnu.

V pondělí vyšly na zápaním břehu Jordánu a v pásmu Gazy na podporu protestujících vězňů do ulic tisíce lidí. Požadovali propuštění všech vězněných Palestinců.

Šalita unesli radikálové do pásma Gazy v roce 2006. Izrael s pomocí prostředníků vyjednává o jeho propuštění a přistoupil na to, že za něj osvobodí několik vězňů. Dohoda ale vázne na tom, kdo má být propuštěn. Izrael tradičně odmítá dát svobodu atentátníkům.

Premiér Benjamin Netanjahu v červnu oznámil zpřísnění vězeňských podmínek do té doby, dokud radikální Hamas, vládnoucí pásmu Gazy, Šalita nevydá. Izraelci podle ochránců lidských práv vězňům omezili přístup ke knihám, výukovým programům a novému oblečení, prodloužili samotky, zkrátili návštěvy příbuzných a nařídili spoutávání vězňů i při setkání s právníky.

Jeden z představitelů Hamasu Ismáíl Aškar řekl, že než ustoupit Izraeli, unesou radikálové raději další izraelské vojáky, aby Izrael přistoupil na podmínky výměny vězňů podle požadavků této radikální skupiny. “Budou další Šalitové. Budeme unášet další vojáky, dokud vězni nebudou na svobodě,” řekl.

Ramalláh (západní břeh Jordánu) 4. října (ČTK)

1 Komentář

 1. Petr
  5.10.2011 – 7 Tishri 5772 v 18:58 — Odpovědět

  Ach jo, zase jsem asi negativní, ale zpřísňovat někomu trest, jako politický nátlak na někoho jiného mi tedy moc “košer” nepřipadá, ani jako ateistovi. I když neznám Písmo, myslím, že v něm bude určitě napsáno něco jako “A nebudeš zostřovati trest vězni, abys skrze lítost jiného sobě prospěchu přivodil…”, nebo alespoň něco v tomto duchu.
  Mám pocit, že Netanjahu už trochu ztrácí kontakt s realitou. Zase jeden malej krůček do izolace.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Libyjský Žid narazil při pokusu opravit synagogu v Tripolisu

Další článek

Interview s Davidem Peterem