Zdroj: Shekel

Vzácné biblické rukopisy patřící někdejší židovské komunitě v syrském Damašku byly dnes vystaveny na několik hodin v Jeruzalémě v rámci tamějšího sympozia.

Naposledy se z bezpečných a tmavých útrob Izraelské národní knihovny dostaly před více než deseti lety.

Účastníkům sympozia se tak dostal pohled na unikátní sbírku, která se do Izraele dostala tajně a poměrně dobrodružnou formou hlavně ze Sýrie, a to před tím, než se koncem minulého století damašskážidovská komunita rozpadla.

Sbírka obsahuje 11 svazků. Ze sklepení knihovny byly vyneseny na světlo tři z nich, a to jedny z nejstarších a nejvýznamnějších knih. Rukopisy jsou staré 700 až 1000 let a byly napsány na Blízkémvýchodě a v Evropě. Pergameny jsou plné ilustrací, některé se mohou pochlubit složitou mikrografií. Jejich dekoraci tvoří tisíce miniaturních hebrejských písmen.

Žádný z rukopisů nebyl napsán v Damašku, ale postupem staletí se shromáždily v tamějších synagogách. Židovská komunita existovala na syrském území, zejména v Damašku a Aleppu, 2000 let. Postupně se ale rozpadala a její členové emigrovali vesměs do Izraele v období po roce 1948, kdy po válce s arabskými zeměmi vznikl nezávislý izraelský stát.

Jeruzalém 5. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Islám. A zase ty ženy…

Další článek

I pro Jom kippurim si dovoluje Shekel nabídnout step-by-step kalednář