Zdroj: Shekel

Neznámí vandalové zhanobili sobotu v přístavním městě Jaffa u Tel Avivu více než dvě desítky muslimských a křesťanských hrobů. Zároveň na nejvýznamnější židovský svátek Jom Kipur dopadla na blízkou synagogu zápalná bomba, oznámila izraelská policie.

Vandalové poničili nejméně pět hrobek. Dalších asi dvacet postříkali hebrejskými nápisy včetně hesla “Cena”, které používají militantní židovští osadníci na západním břehu Jordánu a jejich zastánci, uvedla agentura Reuters.

Bomba hozená na střechu synagogy v Jaffě nezpůsobila škodu a nikoho nezranila, sdělil policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Dodal, že policie zahájila vyšetřování a posílila hlídky. “Hledáme ty, kdo by mohly za znesvěcením (hrobů) stát,” řekl.

Na protest proti útokům se shromáždilo v Jaffě několik desítek Židů a Arabů a jeden ze zástupců městské rady na akci obvinil z hanobení hrobů osadníky. Jaffa je starobylá část Tel Avivu, kde žijí Židé a muslimští i křesťanští Arabové.

Izraelský prezident Šimon Peres vandalství ostře odsoudil. “Hanobení hrobů je kriminální čin, který poškozuje naši čest a je v rozporu s morálními hodnotami izraelské společnosti,” řekl prezident.

V pondělí někdo zapálil mešitu v arabské vesnici v severním Izraeli a místní tvrdili, že šlo o útok židovských extremistů. Podobné incidenty se udály v nedávné době na západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě.

Tel Aviv 8. října (ČTK)

3 Komentářů

 1. Petr
  10.10.2011 – 12 Tishri 5772 v 20:00 — Odpovědět

  To je kapánek zbabělé, huntovat hroby těm, co se nemůžou bránit.
  Je to dost ohavné i pro ateistu, tak by mne zajímalo, jak to budou jednou chtít vysvětlit před svým Hospodinem.

  0
  0
 2. Jarmila
  11.10.2011 – 13 Tishri 5772 v 21:01 — Odpovědět

  Jak známo, židé mají velkou úctu ke svým nebožtíkům a hřbitovům. Překvapilo mě, že nerespektují cizí zemřelé, ani jejich hřbitovy. Četla jsem, že prý byly stovky muslimských hřbitovů v Izraeli zdevastovány a zcela zlikvidovány.
  Na jednom z nich prý byl v Tel Avivu postaven hotel Hilton. Nevím, co si o tom myslet… (?!)

  0
  0
 3. Petr
  14.10.2011 – 16 Tishri 5772 v 18:41 — Odpovědět

  S hřbitovama je to asi svízelné všude. Achabisko by mohl vyprávět.
  Jak jde někde o peníze, nebo politiku, tak to prostě nebožtíci nemají šanci, ať jsou čí jsou.
  Nedávno jsem někde postřehl debatu o hřbitovech padlých němců z 2. světové. Ti byli před svou smrtí nepřátelé, jak tedy na ně pohlížet teď? Je mrtvý nepřátelský voják ještě nepřítel, nebo už ne? Nyní už nejsou nepřátelé ani jejich dosud žijící spolubojovníci, takže asi už nepřátelé nejsou (i když nekapitulovali, když byli mrtví). Asi by jsme měli mít jejich hroby ve stejné úctě, jako kterékoliv jiné. I když si nedokážu představit, že by na jejich údržbu přispívali třeba židé a nosili tam kytky. Co chci říci je, že díky dlouhotrvajícímu konfliktu mezi Izraelem a Palestinou jsou vztahy tamních lidí děsivě pokřivené a projevuje se to i takto.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Reuters: Mimo zrak veřejnosti ovládají haute couture Arabky

Další článek

Zlato ano, ale…