Zdroj: jewishjournal.com

Egypt propustil údajného izraelského špiona Ilana Grapela. Muž, který byl v Egyptě zadržován více než čtyři měsíce, dorazil do Tel Avivu. Izrael za něj propustil 25 egyptských vězňů, kteří už v Tabě překročili hranici a jsou v Egyptě.

Grapela, který se narodil v USA a má také americké občanství, přijeli do Káhiry převzít izraelský poslanec Israel Hason a premiérův zmocněnec Jicchak Molcho. Hasson agentuře AP z Káhiry sdělil, že Grapel vypadá dobře a že se při propouštění usmíval.

Do Egypta přijel na začátku roku jako dobrovolník jedné z právnických organizací, která pomáhá uprchlíkům. V červnu byl zatčen a obviněn ze špionáže. Přijel ale s americkým pasem a před egyptskými úřady od počátku neskrýval své kontakty s Izraelem.

Tam žijí jeho prarodiče a Grapel se za nimi přestěhoval jako mladý chlapec. V roce 2006 sloužil v izraelské armádě a byl zraněn ve válce proti libanonskému Hizballáhu v roce 2006. Pak se vrátil do USA, kde studuje práva.

Egypt Grapela obvinil ze špionáže pro Izrael a mluví o něm jako o agentovi izraelské tajné služby Mossad. Grapel, Izrael i USA obvinění popírají.

Nikdo z vězňů, které Izrael propustil, nebyl zatčen kvůli bezpečnostním deliktům. Většinou jsou to překupníci drog a zbraní nebo lidé zadržení za nedovolené překročení hranice. Byli mezi nimi i tři nezletilí. Mnozí po přechodu hranice líbali zemi, někteří v rozhovorech pro televizi tvrdili, že s nimi Izraelci ve věznici zacházeli jinak než s domácími vězni.

Část izraelské veřejnosti vládu za výměnu, která kopíruje nedávný případ vydání rukojmího Gilada Šalita z pásma Gazy za stovkypalestinských vězňů, kritizují. Poukazují na to, že nebylo třeba ustupovat a nikoho vydávat zemi, která s Izraelem podepsala mírovou smlouvu a obvinila izraelského občana neprávem.

Podle analytiků o vydání Grapela usilovaly hlavně USA. Poskytují egyptské armádě, která po pádu režimu Husního Mubaraka Egyptu vládne, ročně miliardy dolarů. Egypt se prý vydáním Grapela zbavil diplomatické noční můry, aniž musel přiznat, že ustupuje Washingtonu. “Propuštění těch 25 lidí je jen zástěrka, ve skutečnosti nemá žádný význam. Izrael to nijak nepoškodí a Egyptu to nepřinese žádný velký zisk,” řekl egyptský analytik Hasan Nafaa.

V Izraeli už na Grapela čeká matka, která pro něj přijela z USA. Vrátit se mají za několik dní spolu a Grapel má znovu nastoupit na univerzitu.

Jeruzalém 27. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Osten, posel satanův – (NÁHRDELNÍK 44)

Další článek

Poučení z krizového vývoje Eura