Zdroj: Archiv

Británie, Francie a Kolumbie se hodlají v Radě bezpečnosti OSN zdržet hlasování o přijetí Palestiny do OSN.

I když to oficiálně žádná z těchto zemí neoznámila, podle serveru BBC o tom už hovoří diplomaté OSN. Palestinci o členství požádali v září, v radě se zatím o žádosti jedná.

RB OSN je patnáctičlenná a k přijetí nového člena OSN je zapotřebí devět hlasů, přičemž ani jeden z pěti hlavních členů nesmí použít svého práva veta. Do této pětice patří kromě Francie a Británie také USA, Čína a Rusko. USA hodlají žádost vetovat.

Pro Palestinu nechce hlasovat ani Německo, ale to se zatím nevyjádřilo, zda bude hlasovat proti nebo zda se zdrží.

BBC připomíná, že vzhledem k avizovanému americkému vetu, které záměr zmaří, na postoji jednotlivých států nezáleží. Politicky i morálně ale smysl stále má, protože Palestinci doufali, že hlasování, byť s americkým vetem, vyzní jako izolace Spojených států, protože většina rady bude hlasovat pro Palestinu.

Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že ministr William Hague postoj vlády vysvětlí v parlamentu ve středu.

Británie i Francie stejně jako USA souhlasí s tím, aby Palestinci měli vlastní stát. Cestou k němu jsou ale podle nich mírové rozhovory s Izraelem.

Palestinské vedení je rozhodnuto požádat radu o hlasování i v případě, že většinu nebudou mít jistou. Předpokládá se, že to učiní, až ustavený výbor vydá závěrečnou zprávu o svém jednání opalestinské žádosti. Má ji předložit koncem příštího týdne.

New York 4. listopadu (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

K 70. výročí deportací Židů bude ve Španělské synagoze koncert

Další článek

Vesmírná navigace – (NÁHRDELNÍK 45)