Zdroj: mediafax.cz

Izraelský voják Gilad Šalit chtěl v závěrečné etapě svého zajetí v pásmu Gazy hladovkou přimět své věznitele, aby ho propustili.

Uvedl to dnes izraelský deník Jediot Achronot, podle nějž Šalit odmítal potravu do té míry, že riskoval život. Šalit byl propuštěn na svobodu v říjnu po pětiletém zajetí.

Deník s odvoláním na představitele izraelských bezpečnostních služeb uvedl, že voják odmítal prakticky všechno jídlo a zhubnul natolik, že někteří únosci dostali strach, že zemře.

“Je to jeden z důvodů, které přiměly (palestinské radikální hnutí) Hamas k tomu uzavřít dohodu” o výměně palestinských vězňů, na jejímž základě byl pak Šalit propuštěn, uvedl deník.

Šalit byl unesen v červnu 2006. Izrael se za jeho propuštění zavázal osvobodit tisícovkupalestinských vězňů. První skupina 477 trestanců již je na svobodě, dalších 550 má Jeruzalém propustit do konce roku.

Izraelské bezpečnostní služby podle listu Jediot Achronot před propuštěním získaly informace o předpokládaném místě Šalitova zajetí na severu Gazy. Izraelská armáda prý přichystala plán útoku, nakonec od něj ale upustila, když armádní velitelé dospěli k závěru, že informace jsou mylné. V budově byly ve skutečnosti nastražené výbušniny a Šalita únosci drželi na jiném místě v podzemí. Po celou dobu zajetí ho prý hlídalo jen pět členů Hamasu, aby únosci zajistili co největší utajení. Strážci prý nepocházeli z Gazy a neměli v oblasti rodiny, napsal deník.

Jeruzalém 4. prosince (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Opora – (Náhrdelník 49)

Další článek

Výroky připisované Clintonové pobouřily izraelské ministry