Zdroj: idnes.cz

Členové izraelské vlády dnes s rozhořčením reagovali na výroky o vnitřních hrozbách pro demokracii a práva žen v Izraeli, jejichž autorkou prý je ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Podle izraelského listu Jediot Achronot byla šéfka americké diplomacie “šokována” zjištěním, že v některých autobusech v Jeruzalémě se na nátlak izraelských ortodoxních kruhů uplatňuje rozdělení na muže a ženy.

Podle izraelských médií citovaných agenturou AFP Clintonová při uzavřené debatě organizované washingtonským analytickým střediskem Brookings Institution v sobotu vyjádřila znepokojení nad “nedemokratickou legislativou”, kterou prosazuje krajně pravicové křídlo vládnoucí koalice premiéra Benjamina Netanjahua. Americký ministr obrany Leon Panetta prý při stejné příležitosti vybídlIzrael, aby se pokusil vystoupit z “izolace” v regionu a “pokusil se dosáhnout urovnání sPalestinci”.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová podle agentury AFP vyjádření připisované Clintonové nepopřela, ani nepotvrdila. Projev byl podle ní soukromý a takový zůstane.

Izraelský ministr financí Juval Steinitz uvedl, že podobné výroky jsou “přehnané”. Ministr vnitra a vůdce ultrakonzervativní náboženské strany Šas Eli Išai prohlásil, že Izrael zůstává “jedinou demokracií na Blízkém východě”.

AFP poznamenala, že roztržce předcházela kampaň ultranacionalistického tábora proti institucím hodnoceným jako levicové a jmenovitě proti neziskovým organizacím. V jejím rámci tak byl mimo jiné schválen zákon o financování těch neziskových organizací, které se staví proti izraelské okupacipalestinských území. Mezinárodní společenství včetně tradičního spojence Izraele USA iniciativu kritizovalo.

Jeruzalém 4. prosince (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Šalit prý chtěl hladovkou donutit Hamas, aby ho propustil

Další článek

Izrael zastavil oficiální kampaň, která urážela americké Židy