Zdroj: idnes.cz

Členové izraelské vlády dnes s rozhořčením reagovali na výroky o vnitřních hrozbách pro demokracii a práva žen v Izraeli, jejichž autorkou prý je ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Podle izraelského listu Jediot Achronot byla šéfka americké diplomacie “šokována” zjištěním, že v některých autobusech v Jeruzalémě se na nátlak izraelských ortodoxních kruhů uplatňuje rozdělení na muže a ženy.

Podle izraelských médií citovaných agenturou AFP Clintonová při uzavřené debatě organizované washingtonským analytickým střediskem Brookings Institution v sobotu vyjádřila znepokojení nad “nedemokratickou legislativou”, kterou prosazuje krajně pravicové křídlo vládnoucí koalice premiéra Benjamina Netanjahua. Americký ministr obrany Leon Panetta prý při stejné příležitosti vybídlIzrael, aby se pokusil vystoupit z “izolace” v regionu a “pokusil se dosáhnout urovnání sPalestinci”.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová podle agentury AFP vyjádření připisované Clintonové nepopřela, ani nepotvrdila. Projev byl podle ní soukromý a takový zůstane.

Izraelský ministr financí Juval Steinitz uvedl, že podobné výroky jsou “přehnané”. Ministr vnitra a vůdce ultrakonzervativní náboženské strany Šas Eli Išai prohlásil, že Izrael zůstává “jedinou demokracií na Blízkém východě”.

AFP poznamenala, že roztržce předcházela kampaň ultranacionalistického tábora proti institucím hodnoceným jako levicové a jmenovitě proti neziskovým organizacím. V jejím rámci tak byl mimo jiné schválen zákon o financování těch neziskových organizací, které se staví proti izraelské okupacipalestinských území. Mezinárodní společenství včetně tradičního spojence Izraele USA iniciativu kritizovalo.

Jeruzalém 4. prosince (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Šalit prý chtěl hladovkou donutit Hamas, aby ho propustil

Další článek

Izrael zastavil oficiální kampaň, která urážela americké Židy