Zdroj: Shekel

Sice se říká „hlavně žádné nervy“, ale v tomto případě to nevadí, spíše naopak. Novopečený premiér Petr Nečas má totiž v plánu obnovit činnost expertního ekonomického týmu – takzvané Národní ekonomické rady vlády, neboli NERV…

Jsem přesvědčený o tom, že se jedná o velmi správné a prozíravé rozhodnutí. Ekonomičtí experti napříč hospodářským sektorem, z různých oblastí byznysu a s rozmanitými odbornými zkušenostmi i vzděláním, jsou pospolu velmi dobře složenou skupinou, která má značný potenciál pro nezaujatý a přitom vysoce profesionální pohled na naší ekonomiku.

Proto je z mého pohledu výborné, že členové NERV vytvoří projektové týmy, odborný a analytický útvar, a budou společně posuzovat návrhy zákonů a jejich dopad na veřejné finance. Spatřuji v tom další z kvalitních nástrojů, které mohou přispět k tomu, aby vznikaly dobré zákony a docházelo k cílenému snižování schodku státního rozpočtu. Přitom by mohly tyto nově přijaté či pozměněné zákony vydržet déle než jedno funkční období, bez ohledu na to, jaká politická strana vyhraje volby za čtyři roky. Expertní a odborný status tohoto poradního orgánu by mohl být zárukou pro kvalitní rozhodování napříč politickým spektrem, tedy bez ohledu na politickou příslušnost jeho jednotlivých členů.

Právě tento fakt by mohl ve svém důsledku přinést očekávaný efekt ve stabilizaci veřejných prostředků, návratu k naplňování maastrichtských kritérií nezbytných k plánovanému přijetí eura a celkovému oživení naší ekonomiky na pevných a promyšlených základech, a nikoliv pouze jednorázovými škrty výdajů či zvyšováním různých daní. Přiznám se, že nápady a aktivity nově formovaného vládního kabinetu se mi jeví pro celou naší zemi zatím jako velmi nadějné, tedy co se ekonomických otázek a plánovaných úspor týká zcela jednoznačně. Tak tedy jen houšť takových dobrých nápadů a systémových opatření, jakým je i záměr na obnovení NERVu.

Autor: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si také od autora: Stavební spoření bude méně výhodné

2 Komentářů

 1. boban
  1.7.2010 – 19 Tammuz 5770 v 11:55 — Odpovědět

  “…nápady a aktivity nově formovaného vládního kabinetu se mi jeví pro celou naší zemi zatím jako velmi nadějné, tedy co se ekonomických otázek a plánovaných úspor týká zcela jednoznačně”.
  Možná by bylo dobré ty jednotlivé nápady rozpracovat a zdůvodnit v čem je jejich výhodnost.

  0
  0
 2. Jaroslav Kysilko
  4.7.2010 – 22 Tammuz 5770 v 17:45 — Odpovědět

  Milý Bobane,
  kéž bych měl tolik času, abych vám mohl rozpracovat jednotlivé nápady nově se formující vlády a vysvětlit vám, v čem spatřuji jejich výhodnost.
  Ve své podstatě považuji za velmi vhodné v současné ekonomicky značně nejisté době výrazně omezovat výdaje a zvyšovat příjmy, a jsem přesvědčený o tom, že právě k tomu nový vládní kabinet směřuje. Janotovy úsporné balíčky, z nichž některé nápady a již přijatá rozhodnutí vycházejí, považuji za nezbytné pro ozdravení naší ekonomiky a výrazné snížení státního dluhu. Tedy souhlasím i s nepopulárními kroky, jako jsou například zavedení školného, zvýšení daní či DPH, zachování regulačních poplatků ve zdravotnictví, zrušení či omezení výhodnosti zaměstnaneckých benefitů (stravenky, režijky, atd.) apod. Samozřejmě se mnohá tato opatření dotknou negativně také mojí vlastní peněženky, ale nevadí mi to.
  Přeji vám pěkný den, JK

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Malé jaderné elektrárny

Další článek

Interview s Pavlem Kohoutem