Zdroj: Archiv

Vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh, šajch Hasan Nasralláh, se dnes poprvé od roku 2008 objevil na veřejnosti.

Zúčastnil se v Bejrútu oslav šíitského svátku ášúrá a pronesl řeč, v níž ujistil, že početní i zbrojní síla Hizballáhu zůstává zachována. Informovaly o tom agentury AFP a AP s odvoláním na libanonské televize.

Nasralláh se od letní války Hizballáhu s Izraelem v roce 2006 jen vzácně objevuje na veřejnosti kvůli obavám z atentátu, který by na něj mohl připravit Izrael. Naposledy přišel v roce 2008 veřejně uvítat pětici libanonských vězňů propuštěných z Izraele. Se svými následovníky komunikoval prostřednictvím satelitních vzkazů a tiskových konferencí, dnes poprvé od roku 2006 promluvil k lidem naživo.

Nasralláh v černém turbanu procházel mezi davy lidí v jižním šíitském předměstí Bejrútu a pak krátce pozdravil shromážděné z pódia.

“Chtěl jsem být s vámi na pár minut… abychom obnovili svou přísahu a aby nás svět slyšel,” citovala jeho prohlášení agentura AP. Své vystoupení označil za poselství těm, kdo věří, že “nám mohou vyhrožovat”. Na to se z davu ozvalo sborové volání Smrt Americe, Smrt Izraeli.

Poté usmívající se Nasralláh tribunu opustil, aby se odebral na tajné místo. Tisícům podporovatelů řekl, aby neodcházeli, že se za několik minut objeví na velkoplošných obrazovkách s delším projevem.

V něm své příznivce ujistil, že “regionální změny” (narážka na protirežimní povstání v Sýrii, která je jednou z hlavních opor Hizballáhu) neovlivní zásobování Hizballáhu zbraněmi.

“Toto je vzkaz všem těm, kdo připravují spiknutí proti hnutí odporu (Hizballáhu) a spoléhají na změnu (v arabském světě). Nikdy se nevzdáme zbraní. Den po dni rekrutuje hnutí odporu více bojovníků a získává stále těžší zbraně,” řekl Nasralláh podle agentury AFP. “A těm, kdo spoléhají na to, že naše zbraně rezivějí, říkáme, že jsou stále nahrazovány,” ujistil vůdce Hizballáhu.

Zbraně Hizballáhu jsou v Libanonu kontroverzní záležitostí. Hnutí trvá na tom, že si musí udržet svůj velký arzenál k odvrácení jakékoliv hrozby ze strany Izraele. Zbraně však zároveň činí z Hizballáhu nejmocnější vojenskou sílu v Libanonu, dokonce mnohem silnější než řádná armáda.

Podle expertů citovaných AFP nicméně krize v Sýrii, která ohrožuje vládu prezidenta Bašára Asada, zasadila těžký úder Hizballáhu. Damašek je spolu s Teheránem největším podporovatelem tohoto hnutí.

Syřané a Arabové z celého regionu v minulých letech povýšili Nastralláha na národního hrdinu po jeho válce s Izraelem. Od vypuknutí syrského povstání ale Syřané dávají průchod svému hněvu na Hizballáh kvůli jeho otevřené podpoře Asadova režimu. Někteří demonstranti v Sýrii pálili žlutou vlajku Hizballáhu a Nasralláhovy portréty.

Nasralláh dnes zopakoval svou podporu Asadovu režimu a obvinil USA, že se snaží zničit Sýrii, “aby si vynahradily porážku v Iráku”.

Nejmenované představitele syrské opozice pak obvinil z napomáhání zájmům Spojených států v Sýrii a v regionu a vyzval demonstranty, aby si uvědomili, že jsou “zneužíváni” s cílem zasáhnout Asadův režim za jeho podporu Hizballáhu a dalších protiizraelských skupin v regionu.

Vyznavači šíitské větve islámu slaví svátek ášúrá, který je nejvýznamnějším svátkem v jejich náboženském kalendáři. Připomínají si při něm mučednickou smrt imáma Husajna, přímého potomka proroka Mohameda, v bitvě u iráckého města Karbalá před zhruba 1300 lety.

Bejrút 6. prosince (ČTK)

1 Komentář

  1. Karel79
    8.12.2011 – 12 Kislev 5772 v 12:08 — Odpovědět

    Slitovný mírotvůrce.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael zastavil oficiální kampaň, která urážela americké Židy

Další článek

Nenáviděné Euro, je to skutečně špatné?