Zdroj: Shekel

Ano, i my jsme již podlehli skepsi. Dřívější většinová podpora společné Evropské měny se zhoupla na nějakých chabých 30%. I jasní optimisté a příznivci Eura radši moc nevylézají a moc nemluví.Pravdou je, že hospodářsky je to momentálně projekt špatný. Nelze mít jednu měnu ve státech s různou daňovou politikou a různým stupněm úrovně ekonomiky. Tedy lze ji mít, ale dochází samozřejmě k přesunu peněz od bohatých k chudým. Ostatně, kdybychom byly Spojené státy Evropské, tak by k tomu transferu peněz docházelo taky. Takže zavedení federálních daní a jednotné rozpočtové politiky by tady moc nezměnilo.

Euro se drží zuby nehty a stojí to a bude to stát neskutečné peníze. Tady s kritikou souhlasím a náš prezident má pravdu. A prostý občan si přítomnost Eura uvědomí jen při cestování, kdy nemusí měnit peníze. Jinak je to vše v oblasti makroekonomiky, tedy nad jeho chápání.

Ale na co všichni zapomínají, je mír. Zní to pateticky, ale Evropa je nepoučitelná. A nemusím sledovat jen dvacáté století, mohu se podívat samozřejmě mnohem dál do minulosti do středověku, nebo i do nedaleké, např. Jugoslávie. Euro drží Evropu na uzdě. Tak rozdílné národy a kultury si vždy v minulosti s kratšími nebo delšími přestávkami vjely do vlasů.

Při existenci společného trhu, hospodářství a i měny je toto naprosto vyloučené. A tak ať Euro stojí cokoliv, myslím tím jeho zachování, vždy bude ta cena nekonečně nižší, než škody způsobené případnými válkami. Z tohoto hlediska je mi projekt společné měny velmi sympatický, ať stojí co stojí. To je daň za mír. Jsem pro.

Autor: Tomáš Flaška

1 Komentář

  1. 11.12.2011 – 15 Kislev 5772 v 20:25 — Odpovědět

    Tome, před mírem bych nejprve uvažoval o míře. Do jaké míry nám lžou euro-tvorové – dejme tomu procentuelně oproti našim bossům, a pak by mne také zajímala míra průšviho, který se s největší pravděpodobností beztak nezadrží. Tak proč zachraňovat nezachranitelné, když je tu tolik toho, co bychom zachránit měli. Morálkou a otevřeností (transparencí) počínaje.
    Taky mne štve, že při lákání do Euro-zóny bylo času a billboardů dost a dost, teď je nám “na rozhodnutí o pokusu o příspěvek na oddálení krachu” věnován sotva týden. Takže recht politické rozhodování nezpůsobilých. Nechceš se v některém ze svých komentářů věnovat právě těmto tématům a maličko nám to tu objasnit? Díky (nejen) za sebe (předpokládám). Pozdravení -acb-

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vůdce Hizballáhu se poprvé od roku 2008 objevil na veřejnosti

Další článek

Izraelský památník holokaustu Jad vašem získal mimořádný dar