Zdroj: ceskatelevize.cz

Stovky lidí dnes demonstrovaly v městě Bajt Šemeš nedaleko Jeruzaléma na protest proti pokračující diskriminaci žen v oblastech obývaných ultraortodoxními židy.

Akci zorganizovala hnutí hájící lidská práva a ženské organizace po hojně medializovaných incidentech, při nichž došlo i na napadení dívky radikály kvůli jejímu příliš modernímu oblečení.

Policie vyslala po předem ohlášené manifestaci na místo několik stovek příslušníků pořádkových sil, aby zabránili případnému konfliktu. Nedávné incidenty, při nichž radikální věřící napadali televizní štáby a policii kameny, vyvolaly ohlas v celé společnosti.

Jádrem sporu je snaha ultraortodoxních židů uplatňovat segregaci lidí podle pohlaví. Nutí například ženy, aby seděly v autobusech na vyhrazených místech vzadu a byly odděleny od mužů. V ulicích v Bajt Šemeši rozvěsili nápisy určující, kudy smí procházet ženy a kudy muži. Když se policie je pokoušela strhnout, napadli ji kameny.

Izraelský nejvyšší soud přitom už v lednu rozhodl, že oddělení mužů a žen právě v autobusech může být jen dobrovolné.

Ortodoxní židé se podle svých zvyků nesmějí dotýkat cizích žen a na veřejnosti se od nich striktně oddělují. Když je ženy odmítají poslechnout, jsou s to je urážet a i jinak napadat.

Jeruzalém 27. prosince (ČTK)

4 Komentářů

 1. 28.12.2011 – 2 Tevet 5772 v 16:46 — Odpovědět

  Jak pravím – pravda je uprostřed :O))
  https://www.shekel.cz/17446/ani-palcive-se-neji-horke

  0
  0
 2. astorc
  28.12.2011 – 2 Tevet 5772 v 18:30 — Odpovědět

  rabi nachman!

  0
  0
 3. sid
  28.12.2011 – 2 Tevet 5772 v 19:11 — Odpovědět

  přirozeně, nevěřím všemu. Jen mi přijde nesprávné osmiletou Na´amu Margolese nazývati šiksa nebo prostitutka na veřejném místě. Měla snad latexové minišatičky, zmalované oči a síťované černé punčocháče? Stěží… (pramen www.ridus.ru) a Haaretz (který jinak beru “do rukou” téměř kleštičkami na cukr). Doron Matalon z IDF potkalo v košer busu totéž. Co je to pravda uprostřed? Je Erec židovským státem, nebo chce být teokracií? Každý fundamentalismus se může “zvrtnout”, a neříkejme si, že na půdě nám drahé nevyřčené neplatí. Před léty jsem měl známého (lékaře) který pocházel z jemenských hor, a zrovna patřil ke kmeni, který by Hidžázci přes hranici nevpustili ani náhodou (suspektních židovským původem). Můj nevlastní (druhdy frekventant Laud. školy) hodlal přistoupit na návrh jeho holčiček Sáry a Hanny (obě i on do 10 let) přespat- tak jako ony- na seníku (Beskydy). Myslím, že svár byl stejný (mezi mnou a ním) a nikdo nakonec nespal “mimo dohled”. Prostě problém existuje, leč má se řešit. Písku je zřejmě v Negevu málo, a moc hlav už je v něm příliš natěsno – zanořených.

  0
  0
 4. 29.12.2011 – 3 Tevet 5772 v 02:02 — Odpovědět

  Díky moc za doplnění, side, mám stále pocit, že říkám totéž. Ono nejde o podporu a sčítání souhlasů a nesouhlasů, ale právě o ten princip člověčiny. A každý, kdo ho vnímá, je pro mne přínosem. Hezké dny.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Islám

Další článek

Mění se velení