Zdroj: blue-style.cz

Předseda tuniské islamistické Strany obnovy a premiér Rašíd Ghannúší odsoudil antisemitské výroky, které zazněly ze strany Tunisanů při příjezdu představitelepalestinského hnutí Hamas Ismáíla Haníji do Tuniska.

Provolávané slogany byly podle Ghannúšího v rozporu s duchem islámu a neodpovídají obrazu současného Tuniska.

Ve sdělení zaslaném agentuře AFP Strana obnovy (Hizb an-Nahda) označila prohlášení za dílo nevýznamné skupiny, která chtěla zastínit aktivity strany a poškodit její jméno. Ghannúší také odmítl snahu určitých kruhů v Evropě vyobrazit Tunisko a jeho revoluci v rámci islamofobie a antisemitismu.

Při čtvrtečním příletu Haníji, který je zástupcem vůdce pásma Gazy, čekající lidé na letišti provolávali mimo jiné “Je třeba zabít Židy, je to náš úkol”.

Na letišti se sešlo asi dva tisíce lidí, z toho řada z nich patřila k sympatizantům Strany obnovy.Palestinské představitele pozval na pětidenní návštěvu Tuniska nový vládní kabinet.

“Po staletí žili židovští obyvatelé v Tunisku v míru a měli stejná práva a povinnosti jako jejich tuniští spoluobčané,” prohlásil Ghannúší.

Židovská komunita v Tunisku v reakci na sdělení Strany obnovy uvedla, že odmítá být vměšována do izraelsko-palestinského konfliktu a nechce být urážena. “V Tunisku nežijí sionisti a nechceme se zaplétat do problémů Blízkého východu, Tunisko je naše země,” prohlásil Perez Trabelsí, jeden z představitelů židovské komunity, která v Tunisku čítá asi tisíc členů. V roce 1956 jich bylo asi 100.000.

Haníja v reakci na slogany provolávané na letišti uvedl, že Hamas není proti Židům, protože jsouŽidé. “Náš problém je, že okupují palestinské území. Židé žijí všude na světě a Hamas na ně nemíří,” prohlásil Haníja.

Tunis 10. ledna (ČTK)

3 Komentářů

 1. sid
  11.1.2012 – 16 Tevet 5772 v 12:34 — Odpovědět

  Přirozeně nejde o pomýlenou skupinku, nýbrž o několikasetčlenný dav. Shekel fórum přinesl video z tuniské TV mosaique a to PŘED TŘEMI DNY, 8.1.2012, via youtube. Zprávu naleznete na fóru pod č. 9, skupina Israel.

  0
  0
 2. sid
  11.1.2012 – 16 Tevet 5772 v 12:49 — Odpovědět

  Dodávám, že to bylo na letišti (kdo kdy přilétal do Tunisu- Carthage Int., ví, že je z hlavního města, zvláště pro “hloučky”, trochu z ruky :-)) a moderátora zaujala třepotající se palestinská vlajka, která neměla červený klín u žerdi, alébrž, u žerdi byly ony tři pruhy: černý, bílý zelený. Mihne se videem na setinu sekundy….:-))

  0
  0
 3. Lukáš Lhoťan
  12.1.2012 – 17 Tevet 5772 v 13:44 — Odpovědět

  Dobře se to Hamas a spol. učí PR a diplomatičnosti …

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelský poslanec dostal v Knesetu studenou sprchu – skutečnou

Další článek

Islám; … „aneb jak se zalíbit Bohu“