Zdroj: rozhlas.cz

Teherán má prý důkazy o tom, že za smrtí íránského jaderného vědce z tohoto týdne stojí Spojené státy.

S odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž je situace okolo íránského jaderného programu zatím nejnapjatější.

“Máme hodnověrné dokumenty a důkazy, že tento teroristický čin byl plánován, veden a podporován CIA,” uvedlo ministerstvo zahraniční blízkovýchodní země v dopise adresovaném velvyslanectví Švýcarska v Teheránu, které zastupuje zájmy USA v Íránu.

Dvaatřicetiletého Mostafu Ahmadího Rošana, který pracoval v centru pro obohacování uranu v Natanzu v provincii Isfahán, zabila ve středu magnetická bomba připevněná k jeho autu. Podle Reuters šlo již o pátý podobný útok za poslední dva roky.

Ministryně zahraničí USA Hilary Clintonová popřela, že by za útokem stály Spojené státy. TakéIzrael, který v minulosti Írán z podobných akcí obviňoval, slovy prezidenta Šimona Perese odmítl odpovědnost.

Íránský jaderný program je už několik let jádrem sporu mezi Teheránem a mezinárodním společenstvím, které se obává, že Írán usiluje o získání jaderné zbraně. Teherán to kategoricky popírá a tvrdí, že uran potřebuje pro svou jadernou energetiku, zdravotnictví a výzkum.

Agentura DPA dnes s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí uvedla, že Teherán do země vpustí experty Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Měli by přijet 28. ledna a navštívit druhé zařízení na obohacování uranu ve skalním komplexu Fardo, o jehož spuštění Írán nedávno informoval.

Teherán 14. ledna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Židka s kšiltem z Maďarska

Další článek

Návrhy MF