Zdroj: telegraph.co.uk

V Izraeli dnes začíná dvoudenní řízení s ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem, na jehož základě má generální prokurátor Jehuda Weinstein definitivně rozhodnout, zda vznese vůči šéfovi diplomacie obžalobu z podvodných finančních operací.

V případě, že by byl Lieberman souzen a usvědčen, mohl by skončit ve vězení i na deset let. Podle dnešní informace izraelského listu Haarec ale potrvá bez pochyby několik měsíců, než Weinstein dospěje k rozhodnutí.

Policie loni v dubnu doporučila zahájit trestní stíhání kontroverzního izraelského politika pro podezření z praní špinavých peněz, ze zneužití důvěry, ze zastrašování svědka a z podvodu. Weinstein pak Liebermana informoval, že zvažuje jeho obvinění. Tím, že Lieberman na výslech u prokurátora přistoupil, nemusel dosud odejít z vlády a může se stále ještě obžalobě vyhnout.

Jeho čtyři právníci mají dnes a ve středu předložit Weinsteinovi a prokurátorovi Mošemu Ladorovi svou interpretaci faktů s cílem přesvědčit je, aby jejich klienta neobžalovali.

Policie se domnívá, že Lieberman přijal od podnikatelů “několik milionů dolarů” jako úplatek v letech 2001 až 2008, kdy byl poslancem a zastával řadu vládních postů. Peníze pak byly údajně “proprány” přes bankovní konta a fiktivní zámořské společnosti.

Lieberman, který je kvůli korupci vyšetřován už několik let, veškerá obvinění odmítá a prohlašuje, že jsou dílem jeho politických nepřátel.

Lieberman je původem z Moldavska a v Izraeli žije od roku 1978. Dvanáct let stojí v čele strany ruských přistěhovalců Izrael je náš domov. Je znám svými okázalými prohlášeními a ostrými protiarabskými výpady.

V případě, že bude obžalován, Lieberman slíbil, že odstoupí. Jeho strana, zastoupená ve 120členném parlamentu 15 poslanci, je jedním z pilířů vládnoucí pravicové koalice v Izraeli.

Jeruzalém 17. ledna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V Izraeli testují vakcínu, která bude umět bojovat s rakovinou

Další článek

Další nesmyslný důvod drahé elektřiny