
Sedmdesáté výročí transportů židovských obyvatel do Terezína si připomíná Plzeň.
Na radnici dnes začala výstava Šoa – holocaust plzeňských židů, primátor Martin Baxa udělil dvěma lidem významné městské ocenění – historické pečetě. O víkendu se chystá také setkání u místa, kde se židovští obyvatelé před transporty shromažďovali, a už tradiční setkání v synagoze, jehož se zúčastní i zástupci katolíků.
Mezi 17. a 26. lednem 1942 bylo ve třech velkých skupinách deportováno 2064 židovských obyvatel Plzně všech sociálních vrstev a profesí bez rozdílu věku. Všechny tři transporty mířily do terezínského židovského ghetta. Konce války se dožilo pouze 204 osob.
Historickými pečetěmi města Baxa ocenil fotografa Radovana Koderu a jednoho z účastníků transportů Petra Riesela. Ocenění dostali podle Baxy zejména za soustavné a intenzivní připomínání důsledků holocaustu a za aktivní a veřejnou podporu boje proti neonacismu.
Kodera je zároveň autorem výstavy, která je ode dneška do konce února na radnici. Na sedmnácti panelech představuje historické dokumenty, fotografie i osudy konkrétních osob, týkající se holocaustu a transportů, popsal fotograf, který veřejně vystupuje proti neonacismu a věnuje se mapování stop holocaustu. Je také autorem projektu z roku 2002. Stovky lidí tehdy psaly jménažidovských obětí holocaustu na oblázky, které jsou dodnes uloženy jako připomínka ve staré synagoze v Plzni. Riesel se dosud věnuje lékařské praxi v oboru psychoterapie a léčby závislostí a zároveň aktivně vystupuje proti neonacismu a upozorňuje na nebezpečí jeho růstu.
Další akce spojené s připomínkou transportů se uskuteční v neděli. Představitelé města a zástupcižidovské obce položí květin u pamětní desky obětí transportů. Následuje setkání “Židé a křesťané společně” ve Velké synagoze, které podle mluvčí plzeňského biskupství Aleny Ouředníkové pořádážidovská obec a ekumenické setkávání plzeňských církví. Plzeň je v tomto ohledu považována za unikát, neboť katolický biskup vystupuje při těchto příležitostech v židovské synagoze. Spolupráce začala před několika lety, kdy ve v Plzni chystal protižidovský pochod radikálů. Proti se společně postavili židé, katolíci, přestavitelé města i stovky občanů.
Plzeň 18. ledna (ČTK)
Žádný komentář