Zdroj: Shekel

V Egyptě bude ve středu odvolán výjimečný stav, který v zemi platí více než 30 let a měl trvat do konce června. Sdělil to dnes v televizním projevu předseda egyptské Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF) Muhammad Husajn Tantáví. Některá výjimečná opatření však hodlá zachovat.

Odvolání výjimečného stavu vytrvale požadovaly organizace na ochranu lidských práv a mnohé místní politické strany, ale i USA a další západní země. Mimořádná opatření skončí u příležitosti prvního výročí začátku vzpoury, která loni svrhla autoritativního prezidenta Husního Mubaraka.

Zvláštní zákon, který stanoví podmínky výjimečného stavu, však zůstane částečně v platnosti. “Rozhodl jsem ukončit výjimečný stav v celé zemi od 25. ledna 2012 ráno. Ovšem s výjimkou případů boje proti násilnictví,” prohlásil bez dalšího upřesnění polní maršál Tantáví.

Výjimečný zákon platí od roku 1981, kdy muslimští extremisté zabili někdejšího prezidenta Anvara Sadata v odplatě za jeho vyjednávání s Izraelem. Zákon poskytuje úřadům široké pravomoci, pokud jde o zadržování podezřelých osob a omezování základních svobod. Úřady mohou zakazovat protivládní protesty, cenzurovat média, věznit lidi neomezeně dlouhou dobu bez řádného obvinění a soudit je před mimořádnými tribunály.

Částečné odvolání nenáviděného mimořádného zákona podle AP nejspíš neuspokojí skupiny na ochranu lidských práv, které poukazovaly na to, že bezpečnostní síly zdůvodňovaly loňské represe proti demonstrantům tím, že se jedná o násilníky v duchu tohoto zákona.

Moc po Mubarakově pádu loni převzala Nejvyšší rada ozbrojených sil v čele s tehdejším ministrem obrany Tantávím, která pozastavila platnost ústavy, rozpustila parlament a oznámila, že výjimečný stav v zemi má platit do 30. června 2012 a bude zcela zrušen, pokud bude v zemi zajištěna bezpečnost a stabilita.

Tantáví dnes vyzval mladé iniciátory loňské “revoluce”, jejichž hnutí utrpěla v souboji s muslimskými formacemi jasnou porážku v nedávných parlamentních volbách, aby posílili své strany a politický vliv v zemi. Řekl také, že u příležitosti výročí bude propuštěno přes 1900 lidí, kteří byli po protestech souzeni vojenskými tribunály. Již dnes vedení armády propustilo jednoho z předních egyptských bloggerů.

Tantáví projev pronesl den před demonstrací, která se v rámci vzpomínkových akcí k zahájení revoluce z loňského 25. ledna uskuteční na náměstí Tahrír v Káhiře. Úřady se obávají možných násilností. Některá uskupení na místě totiž chtějí vyjádřit svou nespokojenost se současným vedením země.

Káhira 24. ledna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Smrt Roma v Tanvaldu byla pro Romy vlastně záchranou

Další článek

Lidovky.cz: Spisovatel a diplomat Pojar zemřel, bylo mu 71 let