Zdroj: wikipedie

Blízkovýchodní konflikt očima evropských umělců v konfrontaci s umělci z obou zainteresovaných území vystavuje centrum současného umění DOX.

Výstavu, která zahrnuje díla čtyř desítek umělců a skupin, připravily kurátorky Tamara Moyzesová a Zuzana Štefková. Projekt také demonstruje historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu.

Kurátorky vycházely z toho, že média dnes nabízejí tolik obrazů zachycujících války a etnické konflikty všude na světě, že čtenář novin či divák televize zná daná místa i přesto, že je nikdy nenavštívil. Příkladem takového často zmiňovaného konfliktu je právě Blízký východ.

Mnozí umělci vystavující v DOX nalézají kořeny dnešního problému v evropském antisemitismu, který vedl k exodu Židů do Palestiny. Jiní sledují napětí mezi kulturami v dnešní Evropě a ukazují, jak tenká je hranice mezi strachem, náboženskou či rasovou nesnášenlivostí a fyzickým násilím, ať už jde o současné projevy nenávisti k Židům nebo o strach z islámu. Výstava zahrnuje jak díla vycházející z přímé zkušenosti, tak ta, která čerpají inspiraci z mediálního zobrazení konfliktu. Českou a slovenskou scénu zastupují Milan Kohout, Milan Kozelka, Radim Labuda, Ivan Vosecký či jedna z kurátorek Tamara Moyzesová.

Součástí výstavy, která potrvá do 20. dubna, bude doprovodný program filmových projekcí a konference, na níž vystoupí palestinští, izraelští a evropští umělci společně s mírovými aktivisty a odborníky na blízkovýchodní kontext. Konference by se měla zabývat tím, jak mediální obraz konfliktu tvaruje či deformuje jeho podstatu, a ukázat možné dopady umění zabývajícího se touto problematikou.

Praha 25. ledna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

MP3 – (Mariino početí třetím pohledem)

Další článek

Cikán je možná i pochvala