Zdroj: Archiv

Brněnští muslimové odmítají nařčení, že se radikalizují a že jsou ve spojení s teroristickými islamistickými organizacemi. Finančně je nepodporují a na druhé straně od nich ani žádné peníze nečerpají, řekl dnes novinářům předseda brněnské islámské nadace, která působí při tamní mešitě, Muníb Hasan.

Připomněl, že nadace řeší vleklé spory se svým někdejším členem – konvertitou Lukášem Lhoťanem. Ten prý medializuje některé informace spojené s brněnskými muslimy, což prý dělá neobjektivně ve snaze je poškodit, protože se s nimi před časem rozešel ve zlém. Lhoťan to ale již dříve důrazně popřel.

Sporů měly obě strany více. Nejznámějším je kauza kazatele – konvertity Lukáše Větrovce. Ten měl před lety v brněnské mešitě kázání, v němž citoval ze starých náboženských textů pasáže, které hovoří o válce a zabíjení Židů. Jeho projev byl zveřejněn i na internetu. Hasan v souvislosti s tím přiznal pochybení.

“Za tuto věc jsme jej silně pokárali již tehdy. Opakovaně jsme mu sdělili, že kázání vede nevhodně. Kazatelskou činnost u nás ukončil. Problém je v tom, že nemáme imáma (duchovního), který by kázání vedl na kvalitní úrovni,” řekl ČTK Hasan. V minulosti si již jednoho muslimové v zahraničí našli. Nedostal ale povolení k pobytu v ČR. Nyní nadace jedná o dalším imámovi.

V rozhovoru pro Českou televizi se Hasan za Větrovcovo kázání omluvil. “Velice nás mrzí, že tehdy to kázání proběhlo v brněnské mešitě tak,jak to podal pan Větrovec. Omlouváme se všem, zvláštěžidovské obci, všem Židům, kteří byli pohoršeni tímto kázáním. Ujišťujeme, že to nepohlo naší komunitu k žádné nesnášenlivosti,” řekl dnes Hasan ČT.

Větrovcovo kázání vyvolalo vlnu nevole. Odsoudila jej i židovská komunita. Hasan pak brněnskýmžidům zaslal vysvětlující dopis, který ale nebyl formulován jako omluva. Případem se zabývá policie. Zda bude Větrovec stíhán se teprve rozhodne.

“Za nadaci jsme připraveni poskytnout orgánům činným v trestním řízení všechny podklady i k dalším obviněním, která ale považujeme za krajně účelová,” uvedl její předseda. Jde o údajné spojení nadace s radikálními palestinskými organizacemi, údajné finanční dary pro muslimy ze Saúdské Arábie. Obojí Hasan popírá.

Setkání s novináři se účastnil i politolog Miroslav Mareš, který se zabývá extremismem v ČR. “Rozhodně nelze říci, že by se brněnští muslimové radikalizovali. Jak je vidět, snaží se vše vysvětlit a komunikují. Jistě se radikální věřící někde objevit může. To ale nadace není schopna ovlivnit,” řekl ČTK.

Brno 26. ledna (ČTK)

2 Komentářů

 1. Lukáš Lhoťan
  27.1.2012 – 3 Shevat 5772 v 13:13 — Odpovědět

  Pojetí tiskové konference není co vytknout. Je to dobře udělané Public relations. Demagogie goebbelsova stylu – jasná, vystižná, emotivní s jasným vymezením nepřítele (Lhoťan a odpůrci islamizace) a obětním beránkem (Lukáš Větrovec). Pominu teď skutečnost, že Alrawi pořád tvrdí, že se omlouvá pouze za jedno kázání z mešity, když těch kázání bylo mnohem více (jen po internetu kolují tři). Podrobnosti zde: http://lhotan.blog.denik.cz/c/243212/Muneeb-Alrawi-z-mesity-v-Brne-good-Public-relations.html

  0
  0
 2. Antonín Blažek
  1.2.2012 – 8 Shevat 5772 v 00:29 — Odpovědět

  ad1)Lukáš Lhoťan Tato kázání jsem už dříve slyšel a nijak mě nepobuřuji. Co se týče názoru šéfa českých Muslimu *) tak podobný zastává snad už většina obyvatel USA. Já tvrdím, že je jedenácté září možno považovat za osmá div Světa nebo za zázrak. Dvě letadla zbořila řízenou demolici tři věžáky. Udělala díru do Pentagonu o průměru pět metrů a sta kilometrů daleko malou brázdu v poli.
  PF 2012 přejí Mayové

  *)Šéf českých muslimů: „11 záři si udělaly USA samy“

  Američané si provedli atentáty proti New Yorku sami,“ tak hodnotí předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hasan Alrawi výročí deseti let od tragických útoků teroristů na USA. Tento Iráčan žijící v Brně řekl v rozhovoru pro brněnský deník Rovnost: „Otevřené říkám, že se dodnes domnívám, že někdo z americké strany musel o atentátu předem vědět.“
  Autor:Lukáš Lhoťan
  11.9.11
  Tag: Společnost – Osobní – Karma: nový

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelští hackeři prý ochromili několik íránských serverů

Další článek

Bože, nelžeš?