Zdroj: Archiv

Varování před pasivitou vůči novým formám antisemitismu a potřeba vzdorovat bezpráví patřily k hlavním apelům na dnešním shromáždění, které se konalo v Senátu při příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

“Miliony obětí zrůdného nacistického režimu mohou mít kdykoli dlouhou řadu následovníků, protože nenávist, fanatismus a také antisemitismus stále nezmizely ze světa historií nepoučitelného lidského rodu,” řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Antisemitismus podle něj dostává nové podoby a ochránce či pasivní diváky, prostoru se dostává náboženským fanatikům. “Nebuďme pasivní ani k jakýmkoli novým formám mnichovanské mentality. V opačném případě by se uctívání obětí holokaustu stalo jen pouhou formalitou bez potřebného výsledku,” dodal.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že šest milionů Židů se za druhé světové války stalo nejen oběťmi jejich nacistických vrahů, ale také těch, kteří “jako by nic neviděli, nic nevěděli”. Podle Němcové ale nešlo přehlédnout zabavování majetku židovských spoluobčanů a jejich transporty do apokalypsy koncentračních táborů.

Za potřebné proto Němcová pokládá “vychovávat děti tak, aby nebyly pasivní, aby uměly vzdorovat bezpráví a aby byly připraveny dnešní zdánlivě samozřejmou svobodu hájit”. Proto se rozhodla prosazovat do škol vzdělávací projekt Nickyho rodina, který připomíná záchranu několika set českýchžidovských dětí jejich odvozem do Velké Británie.

Předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová poznamenala, že pro současnou generaci mohou být druhá světová válka i šoa, což je hebrejský výraz pro holokaust, už dávnou historií. “Holokaust už je, a doufejme, že navždy zůstane, minulostí. Avšak předcházet zločinům proti lidskosti zůstává aktuální,” zdůraznila. Připojil se k tomu předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek, když poukázal na davy skandující na severu Čech hesla proti “nepřizpůsobivým”, kterým se ve Francii v rámci předvolebního boje říká “nežádoucí”. “Je až s podivem, jak i demokracie označované za vyspělé v okamžiku potíží sahají k omezování demokratických principů,” dodal.

Den památky obětí holokaustu připomíná den osvobození nacistického koncentračního tábora Osvětim na jihu Polska. Dnes od této události uplynulo 67 let. Mezi lety 1940 a 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo rovněž na 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.

Praha 27. ledna (ČTK)

2 Komentářů

 1. Miroslav
  28.1.2012 – 4 Shevat 5772 v 19:06 — Odpovědět

  Tak nevím zda-li je tento článek tedy aktuální, nicméně je, což je dobré, velmi dobré si připomínat, uvědomovat si a čelit! Šalom

  0
  0
 2. Antonín Blažek
  1.2.2012 – 8 Shevat 5772 v 00:14 — Odpovědět

  Izraelci nejsou Semité. Demagogové by si to měli laskavě uvědomit.
  PF2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na židovském hřbitově v Jihlavě je výstava k výročí transportů

Další článek

Deník malého chlapce přibližuje hrůzy holokaustu