Zdroj: Archiv

U příležitosti dnešního dne, kdy se v mnoha zemích připomínají oběti holokaustu, vychází v Česku deník židovského chlapce Michala Krause, který vyhlazování svého etnika přežil. V koncentračním táboře ztratil oba rodiče i část svého dětství. Vzpomínky na tuto dobu si zaznamenal hned po válce, deník ale nikdy nechtěl zveřejnit. Rozhodl se tak až nyní, protože perzekuce menšin pokračuje i v dnešní době.

Svůj postoj Kraus vysvětluje na internetové stránce http://denik.kvartus.cz, která ke knize vznikla. Deník bude slavnostně představen 2. února v sídle pražské židovské obce, sdělil dnes ČTK mediální zástupce projektu Jan Škraňka. Kniha je podle něj výjimečná v tom, že nevznikla jako přehodnocená vzpomínka dospělého člověka, ale jako dobový komentář podaný dítětem; přirovnává ji v tomto směru ke slavnému deníku Anny Frankové.

Autor se nesnaží dávat věci do souvislostí, věnuje se dění a vztahům přímo v táboře, zejména odsuzuje nelidské chování spoluvězňů. Ve věku 12 až 14 let dokázal přežít pobyt v Terezíně, Osvětimi, Mauthausenu i dva pochody smrti. Přežít mu pomohlo třeba to, že byl v Osvětimi při likvidaci rodinného tábora vybrán s dalšími 90 chlapci na práci sluhů a poslíčků; konce války se ale dožili jen někteří z nich.

Deník si Kraus začal psát už v rodném Náchodě, pokračoval v terezínském ghettu, ale po příjezdu do Osvětimi musel všechno včetně deníku odevzdat. Znovu si své vzpomínky psal a kreslil po osvobození a návratu do Náchoda. V červenci 1948 odjel s pomocí organizace American Jewish Joint Distribution Commitee do Kanady a deník si vzal s sebou. Originál věnoval Muzeu holokaustu ve Washingtonu a barevné kopie mají čtyři muzea v ČR a Izraeli.

Vydat svůj deník se Michal Kraus rozhodl až nyní, když některé zprávy z České republiky i Evropy podle něj svědčí o tom, že nenávist k národnostním i jiným menšinám je stále živá. Jeho největším přáním je, aby se jeho příběh nikdy neopakoval a aby veřejnost včas reagovala na první náznaky agresivity, zejména s rasistickým nebo antisemitistickým podtextem. Knihu vydalo nakladatelství Kvartus a Regionální muzeum Náchod, projekt má záštitu ministerstva školství.

Praha 27. ledna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Politici varovali před pasivitou vůči novým formám antisemitismu

Další článek

Dar církvi je desátkem nebo odpustkem?