Zdroj: Shekel

Masarykova univerzita díky desetimilionovému daru české vlády prohloubí spolupráci s izraelskou vysokou školou Interdisciplinární centrum v Herzliji. Peníze vložené do nadačního programu nazvaného Masaryk Distinguished Chair umožní českým vědcům pobývat, přednášet a bádat v Izraeli. Jde zároveň o připomínku 85. výročí návštěvy československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Palestině. Ve středu se v Herzliji koná slavnostní zahájení činnosti fondu.

Interdisciplinární centrum a Masarykova univerzita jsou partnerské školy a spolupracovaly už v minulosti, řekla ČTK mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová. Díky nadačnímu programu mohou v Herzliji sbírat zkušenosti čeští vědci z humanitních a společenskovědních oborů. Vybere je zvláštní komise složená ze zástupců obou vysokých škol.

“Zájemci z řad českých vědců, kteří chtějí působit v Izraeli, budou moci podávat přihlášky do programu od začátku února. První vědci by mohli začít v Izraeli působit již od podzimu letošního roku,” uvedla Fojtová.

Uchazeči musejí mít za sebou výraznou publikační a pedagogickou činnost. Podle tiskové zprávy českého velvyslanectví v Tel Avivu se nadační program zaměří například na politické vědy, mezinárodní vztahy, sociologii, ekonomiku, psychologii, mediální studia a žurnalistiku, hebraistiku, historii a kulturální studia.

O desetimilionovém příspěvku rozhodla vláda loni v červenci. Slavnostního zahájení se v Izraelizúčastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Cestu původně plánoval i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Nakonec ale kvůli středečnímu studentskému protestu proti vysokoškolské reformě zůstane v Brně.

Masarykovo jméno fond nenese náhodou. Československý prezident dlouhodobě podporoval sionistické snahy. Československo jako jedna z prvních zemí na světě uznalo židovskou národnost, v Praze a Karlových Varech se za první republiky konaly celkem tři sionistické kongresy. Masaryk oficiálně navštívil Palestinu v roce 1927.

Brno 31. ledna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vraždy ze cti

Další článek

Izraelský premiér Netanjahu obhájil post šéfa strany Likud