Zdroj: Shekel

Světová banka dnes obdržela žádost Egypta o půjčku jedné miliardy dolarů (19,2 miliardy korun) na podporu rozvoje země. Banka podle oficiálních sdělení nyní začne požadavek projednávat se zástupci egyptské vlády. Káhira přitom ještě vloni v červnu tvrdila, že se bez peněz Světové banky i Mezinárodního měnového fondu (MMF) obejde.

Egypt minulý měsíc prohlásil, že hodlá požádat o 500 milionů dolarů od Světové banky a o stejnou částku Africkou rozvojovou banku, připomíná Reuters. Prezident Světové banky Robert Zoellick minulý rok oznámil, že je banka připravena zapůjčit Egyptu až 4,5 miliardy dolarů na dva roky.

S MMF již Egypt v půlce ledna zahájil jednání o půjčce 3,2 miliardy dolarů (61 miliard korun), které by měl využít k překlenutí daňových výpadků a konsolidaci po loňských nepokojích.

Země se ale podle AFP nechtěla podřizovat přísným podmínkám obou mezinárodních institucí a půjčkám se nakonec vyhnula.

Po lednové návštěvě představitelů MMF v Egyptě instituce konstatovala, že se vláda snaží dosáhnout politické shody a prosadit žádost o externí pomoc.

Po svržení dlouholetého režimu prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011 pokračovaly protesty v ulicích, a výrazně tak poškodily cestovní ruch, který tvoří velkou část příjmů státního rozpočtu, a další sektory ekonomiky.

Podle odhadů analytiků Egypt k odvrácení rozvinuté finanční krize potřebuje až 15 miliard USD. Bez finanční pomoci od MMF země zřejmě nebude moci využít ani finanční pomoc pro země na Blízkémvýchodě a v Severní Africe, na které se dohodli dárci loni ve Francii.

Káhira 2. února (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Uhlík z oltáře

Další článek

Cesta při dojíždění za prací z Ramalláhu vede izraelskou klecí