Zdroj: Archiv

Smrt 12.000 brněnských Židů a stovek Romů, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech, má v Brně připomínat památník. Výtvarnou soutěž na jeho podobu vyhlásila radnice. Pomník má stát na náměstí 28. října. Toto prostranství považuje za vhodnéŽidovská obec Brno i Romové. Umístění pomníku tam nebrání ani žádné technické překážky jako sítě v podzemí, řekl dnes ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Podle zadání výtvarné soutěže dostupného v informačním systému veřejných zakázek má návrh srozumitelně vyjádřit symboliku události – utrpení mnoha tisíců židovských a romských obětí. “Památník by měl být navržen tak, aby ve své bezprostřední blízkosti umožnil důstojné pořádání pietních aktů. Zároveň by měl přispět k ozvláštnění a kultivaci daného prostoru,” napsali autoři zadání.

Výtvarníci si do dubna mohou na magistrátu požádat o další podklady. Do konce srpna mohou posílat návrhy, v září by se měla sejít porota. Zasednou v ní městští zastupitelé včetně primátorových náměstků Jany Bohuňovské a Roberta Kotziana (oba ODS), architekti, kurátorka i ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.

Brno plánuje za památník zaplatit zhruba 4,5 milionu korun. Na letošek však radnice plánuje jen výběr vítěze. Poté radní budou znovu rozhodovat, zda peníze na památník uvolní a vybraný výtvarník začne na objektu pracovat.

Za vznik památníku se zasazoval bývalý primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). Zdůraznil, že holokaust citelně zasáhl do historie Brna a jeho obyvatel. Z početné židovské komunity zůstaly po válce jen stovky lidí. “Když se chlubíme vilou Tugendhat, která je památkou UNESCO, musíme říct to B, že ji postavili židovští majitelé,” uvedl Rychnovský.

V Brně v posledních letech pomníky připomínající historii a osobnosti 20. století vznikají. V Brně-Bohunicích, kde za minulého režimu zbořili část vesnice kvůli stavbě sídliště, odhalili nedávno pomník obětem komunistické zvůle. Svou sochu získal v Brně i bývalý československý prezident Edvard Beneš.

Brno 10. února (ČTK)

10 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  12.2.2012 – 19 Shevat 5772 v 16:38 — Odpovědět

  Netahejte mrtvé z hrobu. Nechte miliony obětí, finančních čachrů ústící do válečné mašinerie, v klidu spát. V Druhé světové válce neumírali z Izraele jen Židé. Cikáni pronásledováni byli.Romy ale Ada v koncentrácích nelikvidoval.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. 13.2.2012 – 20 Shevat 5772 v 19:01 — Odpovědět

  Jestli je všechno v dobrých rukou, chystá se také pomník pro Mikulov. Vývoj sledujeme a jakmile bude vše připraveno, dáme vědět a hlavně poprosíme o názory a komentáře, včetně případné pomoci v oblasti cedakot :o))

  0
  0
 3. králík
  18.2.2012 – 25 Shevat 5772 v 02:54 — Odpovědět

  omluva, nejsem vytvarnik, ani archytekt, ale kdyz jsem cetla o tom pomniku, proste mi do mozku vlezla predstava (naivni, spatna, urcite), 12 tisic kaminku (symbolu pameti, symbolu jak se u zidu vzpomina), bylo by pekne kdyby tech 12 tis (lepe receno presny pocet) nasbirali primo lide (ne jen zidi, jako symbol ucasti, kolektivni pameti), ty kaminky pozpojovany do nejake formy (forma jako komunita, I kdyz, co kaminek, to jiny clovek), premyslela jsem dal, pominku pro jednorocni vzpominku je uz tolik, nejaky funkcni to chce a napadla mne menora no a co ma menora, svitit….ozarovat, pripominat (symbolu je vic), elektrina jako el? (ne to el dopisuju az ted), ale napadly mne slunecni kolektory (neco jako kdyz zivi – den, davaji silu tem, co tu nejsou, aby jejich svetlo svitilo alespon v noci, pro ty zive a neco jim v zivote pripominalo).

  0
  0
 4. králík
  18.2.2012 – 25 Shevat 5772 v 02:55 — Odpovědět

  plus by nemel byt mnohamilionovy….. (narazka na usti :) )

  0
  0
 5. králík
  18.2.2012 – 25 Shevat 5772 v 03:02 — Odpovědět

  a achabe – podle jisteho komentare, vazne te nepronasleduju, nevedela jsem ze si tu zatim komentoval a ja asi potrebuju zkritizovat svoji predstavu, tak to sem davam verejne

  muzes s tim nalozit, jako vzdy (jsem zvykla – od tebe)

  0
  0
 6. králík
  18.2.2012 – 25 Shevat 5772 v 03:09 — Odpovědět

  ad antonin blazek: zide, cikani (omluva, pro me to neni pejorativum), homosexualove, jehoviste, komunisti, politicti, mentalne postizeni….vse co se nehodi do glatt vykoserovane jednolite pospolite spolecnosti

  0
  0
 7. králík
  18.2.2012 – 25 Shevat 5772 v 03:12 — Odpovědět

  jeste neco:
  spat je jedna vec
  nedelat z toho business je druha
  nezapomenout a snad se poucit (i kdyz pochybuji) treti a nejdulezitejsi (ale clovek je tvor nepoucitelny, alespon dosud)

  0
  0
 8. králík
  18.2.2012 – 25 Shevat 5772 v 03:24 — Odpovědět

  klidne by to mohlo byt sklo, jako pojitko (ne beton, to urcite ne), je takove vzdusne, cire…nejake pevnejsi (vandalissmus, ale I trvanlivost), odlivani do pisku? mechanickou technologii si uz nepamatuju a se sklem jsem tehda stejne nemela , co do cineni (jen dodatek a predem se omlouvam za kralici vylev)

  0
  0
 9. králík
  18.2.2012 – 25 Shevat 5772 v 03:32 — Odpovědět

  a taky to sklo vyjadruje zamrzly (zastaveny) zivot

  0
  0
 10. Rene Bugs
  18.2.2012 – 25 Shevat 5772 v 16:56 — Odpovědět

  Neberu Vám Váš holocaust, ale bylo mnoho jiných holocaustů a s mnem více oběťmi, ale díky tomu stále dokola reklamujícímu židovskému holocaustu se na například ukrajinský zapomíná! Klidně si uctívejte pomátku, ale mě už to opravdu připomíná vydíní světa židovským holocaustem. Co děje v Palestině se Vám zdá morální? Izrael, který nedodržuje rezoluce OSN také? Když někdo nesouhlasí s sionistickou ideologii a propagandou, tak z něho děláte antisemitu a přitom tyto dvě věci nemají spolu nic polečného? Nestydíte se za Izrael, za stát teroru a apartheidu? Nestydíte se za sionistickou ideologii, která toto dopouští: http://www.youtube.com/watch?v=XuT8qm4K_rA&feature=related
  Pokud né, tak se budu stydět za Vás, že někdo takový na této planetě žije a ještě je podporován!

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na počátku byl pšouk

Další článek

Lenka for President !