Zdroj: Archiv

V Káhiře se dnes jednalo o obnově přímých izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Setkání  se kromě egyptského prezidenta Husního Mubaraka zúčastnil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, palestinský prezident Mahmúd Abbás a americký zvláštní velvyslanec pro Blízký východ George Mitchell. Představitelé těchto států se však s Mubarakem setkali pouze odděleně.

Cílem jednání byla obnova palestinsko-izraelských mírových rozhovorů, avšak podle pozorovatelů nepřinesla schůzka konkrétní výsledek. Žádný z Mubarakových hostů setkání nekomentoval.

Podle egyptské agentury MENA byly rozhovory zaměřeny na snahy “vytvořit nezbytné podmínky k postupu vpřed v mírovém procesu a k dosažení řešení v podobě dvou států”.

Izraelská média píší, že Netanjahu chtěl donutit Mubaraka k tomu, aby vyvinul tlak na Palestinu s cílem obnovnit přímé mírové rozhovory. Mnozí arabští politici včetně Abbáse však tento záměr nepodporují. Podle nich chce Izrael pouze získat čas na dostavbu nových osad na palestinských územích.

Na obnovu mírových rozhovorů tak tlačí především USA. Emisař Mitchell se snaží cestou kyvadlové diplomacie přivést obě strany ke společnému jednacímu stolu. Do 1. září měl však dosáhnout určitých výsledků, což se mu zatím nepodařilo.

Přímé rozhovory odmítl již v sobotu Abbás po schůzce s Mitchellem. Ten neuspěl ani při schůzce s generálním tajemníkem Ligy arabských států (LAS) Amrem Músáem. Ten podle agentury DPA řekl, že Arabové nesdílejí americký pohled na věc a že přímá jednání všechny problémy nevyřeší.

“Neznamená to, že nepřímé rozhovory automaticky přejdou v přímé, když v otázkách bezpečnosti a hranic není žádný pokrok,” dodává Músá.

Američané a hlavně prezident Barack Obama doufají, že se podaří přimět Palestinu k přímým rozhovorům s Izraelem do 26. září. Pak totiž vyprší izraelské částečné moratorium na výstavbu v izraelských osadách na západním břehu Jordánu.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jeden z nejnesmyslnějších bankovních poplatků

Další článek

Rodina z Gazy se šesti dětmi přežívá 18 měsíců pod stanem