Zdroj: rozhlas.cz

Írán dokázal neutralizovat virus Stuxnet, který sabotoval jeho jaderná zařízení. Shodují se na tom evropští a američtí počítačoví odborníci oslovení agenturou Reuters. Virus, z jehož vytvoření jsou podezřívány Izrael a Spojené státy, se rozšířil v letech 2009 a 2010 a zpomalil íránský jaderný program.

“Pokud by se Íránci viru dodnes nezbavili, byli by naprostí idioti,” prohlásil německý odborník na počítačovou bezpečnost Ralph Langner, jenž je považován za prvního západního experta, který zjistil, že Stuxnet byl sestrojen k útoku na jednu konkrétní součástku v iránských jaderných centrifugách.

S Langnerem souhlasí i britský odborník Peter Sommer. “Není tak složité neutralizovat Stuxnet, když pochopíte, jak funguje. Je to hlavně díky tomu, že (virus) byl vytvořen, aby napadal jednu konkrétní součástku,” uvedl. “Jakmile dokážete identifikovat znaky Stuxnetu, můžete ho odstranit ze systému,” dodal.

Někteří lidé oslovení Reuters se domnívají, že Íránu s likvidací viru nepřímo pomohli i evropští a američtí počítačoví odborníci. Specialisté na kybernetickou bezpečnost ze západních zemí totiž provedli důkladnou technickou analýzu viru, která se značně rozšířila po internetu a byla tak dostupná i íránským expertům.

Stuxnet byl podle odborníků první specializovanou kybernetickou zbraní zaměřenou proti konkrétnímu vybavení. Specialisté jsou přesvědčeni, že před nasazením vyžadoval virus rozsáhlé testování. To nahrává spekulacím o tom, že Stuxnet sestrojila izraelská rozvědka, případně ve spolupráci s USA.Židovský stát, který má s Íránem nepřátelské vztahy, se k těmto nařčením ale nikdy nevyjádřil.

Washington 15. února (ČTK)

2 Komentářů

 1. sid
  15.2.2012 – 22 Shevat 5772 v 13:29 — Odpovědět

  Vzhledem k tomu, že virus prý naběhl do počítačů Siemens-u mimo území IRN, nebylo těžké vyměnit HW a SW. Neboli neutralizovat u každé odstředivky (nikoli prádla).

  0
  0
 2. Antonín Blažek
  15.2.2012 – 22 Shevat 5772 v 15:17 — Odpovědět

  Byl to teroristický útok vedený na atomové zařízení = “jaderný úder”.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael zrestauruje 13 historických památek včetně biblického Šíla

Další článek

České dráhy zavedly kupé pro ženy. A co třeba pro Židy?