Zdroj: Shekel

Izraelská komise pro historické památky dnes sestavila seznam 13 historických míst určených k zrestaurování. Je mezi nimi i starověká archeologická lokalita, o níž se zmiňuje Starý zákon. Jde o Šílo, jež leží na území dnešního západního břehu Jordánu a v jehož chrámu židé v době soudců po dvě století uchovávali archu úmluvy. Podle bible ji kolem roku 1050 před naším letopočtem odnesli Filištíni.

Komise, již vede premiér Benjamin Netanjahu, v prohlášení uvedla, že vláda vyčlenila na restaurátorské práce 72,5 milionu šekelů (376 milionů korun). Zhruba polovina z nich bude pocházet z veřejných fondů, zbytek z nevládních peněz.

Začátkem roku 2010 vláda vyčlenila ekvivalent 1,9 miliardy korun na údržbu historických památek vIzraeli, na západním břehu Jordánu a na Golanských výšinách.

K místům, která mají být zrestaurována nyní, je zařazen také hrob biblické Ráchel u Betléma a hrobka patriarchů v Hebronu. Obě města spadají pod výhradní správu Palestinců a rozhodnutí Izraeleo restaurátorských pracích vyvolalo na západním břehu protesty.

Jeruzalém 14. února (ČTK)

1 Komentář

 1. Antonín Blažek
  15.2.2012 – 22 Shevat 5772 v 15:30 — Odpovědět

  Jedná se o pokus stavby třetího chrámu? Kde jsou archy úmluvy (údajně byly dvě). Nemyslím si, že by si je Izraelité nechali ukrást natrvalo.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Evergreen – daňové ráje

Další článek

Írán podle odborníků dokázal neutralizovat virus Stuxnet