Zdroj: ekonomika.idnes.cz

Po nějakém čase tady máme opět evergreen. Některá média zveřejnila statistiku přesunu sídel tuzemských společností do daňových rájů. Oblíbené jsou zejména Kypr,  USA, Seychely, Britské panenské ostrovy a do další. Do těchto lokalit loni přesunulo své sídlo 328 společností. Celkem bylo v loňském roce v daňových rájích evidováno 11 752 firem. Nejvíce z nich sídlí v Nizozemsku (4 501), s velkým odstupem jsou Spojené státy americké (2 750), Kypr (1705) a Lucembursko (1 192). Z daňových rájů je v současnosti kontrolováno 3,28 procenta firem registrovaných v Česku. Dvě třetiny společností kontrolovaných z daňového ráje mají vlastníky s evropskou adresou. Z destinací jako je Panama, Seychely nebo Kajmanské ostrovy, je ovládáno jen necelých 11 % subjektů.

Velmi zajímavé a často i zábavné je sledovat na internetových portálech diskuze lidí o tomto fenoménu. Velmi často se objevuje názor, že se jedná o zloděje, kteří v tuzemsku nedaní. Rovněž zaznívá námět, ale neměl by být vyřčen moc nahlas, aby se jej nějaký přičinlivý a starostlivý poslanec náhodou nechytl, aby v tuzemsku mohly podnikat pouze firmy, které zde mají sídlo. To, že tento námět jde proti mnoha směrnicím a mezinárodně platným smlouvám jejich nositele příliš nezajímá.

Proč by vlastně firmy nemohly míst sídlo jinde a zdaňovat své příjmy jinde, než v ČR? Častým argumentem je, že jsou zvýhodňovány proti zaměstnancům. Pravdou je, že oproti velkému počtu fyzických osob (zaměstnanců) jsou mnohem více mobilní, a tak si jednoduše volí takové daňové podmínky, které jim vyhovují. A vzhledem k tomu, že přerozdělovací mašinérie pod rouškou zajištění financování veřejných statků, potřebuje mít neustálý přísun prostředků, tak si „zchladí žáhu“ na zaměstnancích.

Bohužel však zatím, alespoň to neproklamoval veřejně, žádného vrcholného českého politika nenapadlo udělat z tuzemska daňový ráj. Zajistit stabilní daňové a právní prostředí s nízkými daňovými sazbami a pokud možno se žádnými či jen minimem výjimek. Pak by firmy nemusely odcházet, ale naopak by sem přicházely a stát by měl tak další zdroj příjmů rozpočtu. Ovšem to je v tuzemských podmínkách sci-fi.

Autor: Šimon Finemon

1 Komentář

  1. Jirka
    21.9.2017 – 1 Tishri 5778 v 14:42 — Odpovědět

    Ono to také není tak růžové, že jsou na vině jenom podmínky. Spousta lidí prostě využívá všech možností, jak zvýšit svůj zisk a už nehledí na další souvislosti. Proto můžete mít klidně teď na sobě oblečení, které ušilo nějaké dítě v Indii… Na druhou stranu je úplná pravda, že hodně lidí by chtělo kohokoliv se sídlem v daňovém ráji lynčovat, aniž by o problematice cokoliv chápali. Trochu mi to připomíná virtuální sídla firem (např. https://comeflexoffice.cz/). Tam se taky občas najde někdo, kdo vás ihned označí za podvodníka, aniž by věděl, co virtuální sídlo obnáší.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Netradiční haftara

Další článek

Izrael zrestauruje 13 historických památek včetně biblického Šíla