Zdroj: Shekel

Spojené státy zvýšily v těchto dnech nátlak na Izrael, aby ho odradily od možného vojenského útoku na Írán, informovala agentura AFP. Západ stále doufá, že nové mezinárodní sankce by mohly Teherán nakonec přinutit k tomu, aby odstoupil od svého kontroverzního jaderného programu.

Izrael navštívil bezpečnostní poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Tom Donilon, který měl v neděli dvouhodinový rozhovor s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a dnes jednal s izraelským ministrem obrany Ehudem Barakem. Ten v sobotu vyslovil přesvědčení, že sankce jsou ve své současné podobě nedostatečné, a vyzval k ještě přísnějším opatřením.

Podle izraelských médií má židovský stát navštívit také šéf amerických tajných služeb James Clapper a Ehuda Baraka si Američané pozvali na příští týden do Washingtonu. V březnu ho v cestě do USA bude následovat i Netanjahu.

“Izrael je pod nejvyšším tlakem. Američané si hlavně nepřejí, aby byli izraelským útokem překvapeni a postaveni tak před hotovou věc,” sdělil AFP izraelský vládní činitel, který si nepřál být jmenován.

“Říkají nám, abychom projevili trpělivost a počkali, zda mezinárodní sankce proti Teheránu přece jen nezaberou,” řekl. Zároveň dodal, že Izrael vysílá nyní rozporuplné signály – jednak se mu hodí vyvíjet tlak na mezinárodní společenství, aby sankce zpřísnilo, jednak jde ale i o výsledek rozporných názorů uvnitř izraelské politické elity na to, jak situaci řešit.

Podle izraelského tisku Barak a izraelský premiér Benjamin Netanjahu shánějí potřebnou většinu ve čtrnáctičlenné bezpečnostní radě židovského státu, aby odsouhlasila preventivní vojenský úder proti íránským cílům.

Írán dlouhodobě popírá obvinění z vývoje nukleárních zbraní. Zatímco Izrael v poslední době nevylučoval možnost úderu na íránská jaderná zařízení, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád mnohokrát pohrozil zničením židovského státu.

Íránská armáda dnes zahájila cvičení protiletadlové obrany, aby se připravila na ochranu jaderných zařízení. Do země přitom dnes dorazili zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), aby jednali s íránskými jadernými odborníky a také podnikli inspekci podezřelých zařízení.

Jeruzalém 20. února (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Miluji Ježíše

Další článek

Proč se bojí Strauss-Kahna?