Zdroj: zpravy.idnes.cz

Novou Cenu Arnošta Lustiga založila k připomínce prvního výročí úmrtí tohoto spisovatele Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Bude každoročně udělována na základě hodnot, které Lustig zosobňoval. Prvního laureáta představí nominační výbor v prvním březnovém týdnu. Výbor ho vybíral z deseti význačných českých osobností. Předpokladem nominace je české občanství a aktivní společenské působení v Česku.

Laureát by podle tvůrců ceny měl být skutečnou součástí české společnosti, aby si lidé na něj mohli, obrazně řečeno, sáhnout. “Není to podceňování či dokonce bagatelizování osobností, které působí v zahraničí, ale usnesli jsme se, že národní cena, tak, jak ji chceme pojmout, potřebuje osobnost trvale žijící v naší vlasti. Osobnost, která plně cítí a spoluprožívá všechny radosti i starosti naší společnosti,” sdělil ČTK prezident komory Pavel Smutný.

Dodal, že Lustig byl velký spisovatel a humanista, který se zapsal hluboko do vědomí národa nejen svým dílem, v němž mistrovsky líčil mezní lidské situace přesahující hlavní námět – holokaust.

Cenu podle Smutného podpořili premiér Petr Nečas (ODS) i jeho předchůdce a současný prezidentský kandidát Jan Fischer. Člověk, který cenu získá, by měl zosobňovat vlastnosti jako odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost.

Lustig zemřel loni 26. února ve věku 84 let. Hlavním tématem jeho tvorby byl holokaust z pohledu bezbranného jedince. Jako židovský mladík Lustig prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem a život si zachránil útěkem z transportu. Ve své tvorbě popisoval i nejintimnější detaily ze života svých hrdinů, o utrpení vždy hovořil věcně a střízlivě. Všechna životní strádání ale prožíval s humorem, který ho nikdy neopustil. Byl představitelem takzvané druhé vlny válečné prózy.

Praha 27. února (ČTK)

2 Komentářů

 1. Jana
  28.2.2012 – 5 Adar 5772 v 22:00 — Odpovědět

  Dobrý den, co mám udělat pro to, když bych chtěla navrhnout člověka na takovou cenu?….není už pozdě?—díky moc za odpověď. Jana

  0
  0
 2. 29.2.2012 – 6 Adar 5772 v 16:38 — Odpovědět

  Dobrý den Jano, tak to vůbec netuším, promiňte :/

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Za Parkhotelem lidé protestovali proti výstavbě nákupního centra

Další článek

Fašista je srandista