Zdroj: Archiv

Na prostranství nad pražským Parkhotelem protestovali dnes několik odpůrců prodeje pozemku, na kterém byli za druhé světové války shromažďováni Židé k deportacím. Organizátoři protestu se mezi Veletržní a Strojnickou ulicí sešli se žlutými Davidovými hvězdami na kabátech a s prázdnými nákupními vozíky. Obávají se, že zájemce o pozemek, který na místě plánuje stavbu nákupního centra, nepostaví zároveň důstojný památník tehdejších událostí. Investor to popírá, s památníkem prý počítá.

O prodeji dnes mělo rozhodovat zastupitelstvo Prahy 7. Předkladatel Tomáš Kaštovský (ODS) ale stejně jako na předchozím zasedání bod z programu jednání nakonec stáhl. “Objevily se závažné připomínky,” uvedl. Mezi nimi jmenoval i otázku vybudování památníku Židům.

Organizátoři akce tichou demonstraci zahájili krátce po 10:00. Na pozemek, kde se právě dělají stavební úpravy terénu, vyvezli prázdné nákupní košíky a připnuli si papírové židovské hvězdy. Tichému protestu přihlížely asi tři desítky obyvatel Prahy 7, přišli i pamětníci událostí ze 40. let.

“To shromaždiště bylo přímo na tomto místě (…) Je ohromně důležité, aby si lidé připomněli, že tady také byli nějací spoluobčané židovského původu a že byli zlikvidováni,” řekl přítomným novinářům historik a pamětník deportací Toman Brod.

Předseda pražské židovské obce František Bányai ale tvrdí, že někdejší shromaždiště už svůj památník má. Na budově Parkhotelu visí pamětní deska, která je podle něj důstojným připomenutím památky deportovaných Židů. Iniciativu protestujících proto nepodporuje. “Vynucování památníku není nejlepší cestou. Prvotní zájem musí přijít od investora,” řekl. Netrvá ani na původním plánu vytvořit jakési židovské centrum. “Osobně jsem pro skromnější a přiměřenější památníky,” uvedl.

Mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš ČTK řekl, že s nápadem připomenout historické události přišel původně sám investor stavby, s nímž radnice v roce 2002 podepisovala nájemní smlouvu. “Nevíme, jakou podobu bude památník mít, a nechceme v tomto smyslu na investora tlačit,” uvedl mluvčí.

Jak bude památník vypadat, neví ani investor. S umístěním prý ale počítá. “Až bude vydáno stavební povolení pro nadzemní část stavby, oslovíme lidi z oboru, aby navrhli nějaký důstojný památník,” řekl místopředseda představenstva společnosti Lordship Martin Pilka. Investor má zatím stavební povolení na podzemní část stavby. Práce zahájil v uplynulém týdnu.

Podle zastupitele Prahy 7 Ondřeje Mirovského (Strana zelených) je nyní nutné kvůli nejasnostem v projektu prodej pozemků odložit. Osud nemovitosti podle něj souvisí také s výsledky případného referenda k novému sídlu radnice Prahy 7, která měla podle původních plánů vzniknout právě na pozemcích za Parkhotelem. “Pokud ten pozemek teď prodáme, tak definitivně ztratíme jednu z možností, kde by nová radnice mohla vyrůst,” míní zastupitel.

Koalice ODS a ČSSD chce pozemek prodat za odhadní cenu kolem 95 milionů korun a peníze využít na plánovanou koupi nové radnice. Opozice ale záměr kritizuje jako nevýhodný. Pozemek by mohl získat současný nájemce a investor stavby, společnost Holešovický trojúhelník patřící do skupiny Lordship.

Praha 27. února (ČTK)

2 Komentářů

 1. sid
  28.2.2012 – 5 Adar 5772 v 13:19 — Odpovědět

  http://www.youtube.com/watch?v=Twwqos_BDY4&feature=relmfu (zkouška zobrazování komentářů)

  0
  0
 2. sid
  28.2.2012 – 5 Adar 5772 v 13:33 — Odpovědět

  ještě tucet reakcí, a slečna je v TOP of the week :-))

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Oscar pro íránský film je prý vítězství nad Izraelem

Další článek

Vznikla Cena Arnošta Lustiga, poprvé bude předána v březnu