Zdroj: shoppingland.ch

Za vítězství nad Izraelem označila dnes íránská státní televize Oscara pro íránské drama Rozchod Nadera a Simin. Informovala o tom agentura AP. Íránský snímek soutěžil o prestižní cenu americké filmové akademie v kategorii nejlepší zahraniční film, kde mu konkuroval mimo jiné izraelský snímek Hearat Šulajim (Poznámka pod čarou).

Rozchod Nadera a Simin už vloni získal Zlatého medvěda v Berlíně a počátkem roku Zlatý globus v Los Angeles. Manželské drama ze současného Íránu natočil režisér Asghar Farhádí, který stejně jako po nedávném vítězství na Zlatých glóbech v děkovné řeči připomenul současné napětí mezi jeho zemí a Spojenými státy. “Hrdě tuto cenu věnuji lidu mé země, lidu, který respektuje všechny kultury a civilizace a nesnáší nepřátelství a zášť,” řekl v noci na dnešek na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles.

Íránská státní televize dnes podle AP uvedla, že snímku se podařilo “nechat za sebou” film “sionistického režimu”, což je termín, který užívají íránská média pro Izrael coby dlouholetého nepřítele Teheránu.

Izraelský Hearat Šulajim vypráví o rivalitě mezi otcem a synem, kteří jsou židovští učenci.

Íránské literatuře, umění a filmu se již v minulosti dostala řada uznání. Agentura AP ale připomněla, že umělci byli mezi těmi, kterým se v minulých letech nevyhýbaly zásahy stoupenců režimu. Razie některé z nich donutily opustit zemi nebo působit v ilegalitě.

Íránští činitelé zájem o mezinárodním kulturní ocenění tradičně neprojevují.

Los Angeles/Teherán 27. února (ČTK)

2 Komentářů

 1. Elina
  27.2.2012 – 4 Adar 5772 v 15:39 — Odpovědět

  Budiž íránské kinematografii toto uznání přáno! Ale pokud jde o “respektování všech kultur a civilizací…” no nevím, co by nám o tom řekli íránští křesťané nebo ti, kdo odstoupili od islámu.

  0
  0
 2. sid
  27.2.2012 – 4 Adar 5772 v 20:47 — Odpovědět

  …myšleny samozřejmě mimozemské civilizace…myslím, že imámové se islamizací planety, z níž pochází ET zabývají, tak jako se Ronnie Reagan zabýval tím, že Amerika vyhrála hvězdné války (při jmenování šéfa NASA)…

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Symbolika není hřích

Další článek

Za Parkhotelem lidé protestovali proti výstavbě nákupního centra