Zdroj: Archiv

Do Holešova na Kroměřížsku přijedou na přelomu července a srpna zahraniční dobrovolníci.

Zapojí se do renovace místních židovských památek, hlavně pak hřbitova. Akce souvisí s festivalem Týden židovské kultury, který tradičně pořádá sdružení OLAM.

“Dobrovolníci budou hlavně zbavovat hřbitov náletových dřevin, odklízet cihly ze spadlé zdi. V první polovině workcampu budou pomáhat také při festivalu Týden židovské kultury, který se v Holešově koná již desátým rokem. Bývá také zvykem, že dobrovolníci roznášejí v ranních hodinách noviny,” říká jedna z organizátorek akce Michaela Ondráčková.

Na akci přijede osm dobrovolníků z různých koutů světa – z Japonska, Itálie, Švýcarska, Jižní Koreje, Španělska a Ukrajiny. “Rád bych pomohl s úspěšnou organizací festivalu. Chci se setkat s lidmi z různých zemí, poznat Moravu a dozvědět se více o židovství a české kultuře,” píše Rafael ze Španělska ve svém dopise pro organizátory. Naopak v rámci takzvaných mezinárodních večerů bude i on moci seznámit ostatní účastníky se svou vlastí.

Pro dobrovolníky je naplánováno i několik výletů do okolních měst. “Rádi bychom jim ukázaly skanzen v Rymicích, Kroměříž či Zlín. Pokud bude pěkné počasí, projdeme se na Hostýn. Navštívit můžeme i Brno, bude-li o to zájem,” říká Petra Chudárková, další z organizátorek.

Festival Týden židovské kultury se koná již podesáté, letos ve dnech 25. až 31. července. Dorazí například spisovatel Arnošt Lustig a mnoho dalších významných hostů či klezmerových kapel. Letos má festival podtitul „humor a satira v židovství“. Jeden večer tak bude věnován i Karlu Poláčkovi.

Židé do Holešova přišli po roce 1454, kdy byli vyhnáni z královských měst. Rabinát sahal od Dřevohostic až po Vizovice. Kolem roku 1850 zde žilo zhruba 1700 Židů. Pohromou pak byla druhá světová válka, kdy většinu komunity zlikvidovali nacisté. Zůstalo zde však několik kulturních památek, například Šachova synagoga, která má unikátní lidovou výzdobu, či židovský hřbitov s 1500 náhrobky.

Autor: redakce Shekel.cz

Židovskými hřbitovi v ČR se zabývá projekt CHEWRA

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Dluhová past domácností není žádná slast

Další článek

Absolventi ješiv v Izraeli obstojí jen ve svých komunitách