Zdroj: brnensky.denik.cz

Osud brněnských Židů ve 20. století sleduje nová výstava v brněnském Paláci šlechtičen. Expozici pod názvem V utrpení a boji připravilo Moravské zemské muzeum. Výstava přináší i dosud neznámé nebo opomíjené informace – například o českém antisemitismu a fašismu. “Je to svým způsobem výstava bolestná, odhaluje mnohé negativní momenty a souvislosti,” řekl dnes novinářům ředitel muzea Martin Reissner.

Začátek expozice představuje brněnské osobnosti židovského původu v období první republiky. Jde o podnikatele, mecenáše, herce, výtvarníky, architekty, ale také politiky. Prostřednictvím textových medailonů, dokumentů a uměleckých děl se návštěvníci seznámí například se skladatelem Pavlem Haasem a jeho bratrem, slavným hercem Hugem. V Brně mezi lety 1918 až 1938 žilo asi 12.000 lidí židovskéhovyznání. Židovský živel tak výrazně ovlivňoval společenský život ve městě.

Další kapitolou výstavy je český antisemitismus za první a druhé republiky a protektorátu. Aktivita českých fašistů byla podle historiků v Brně větší než jinde. “Brno se z prvorepublikového průměru vymykalo,” uvedl kurátor výstavy Vlastimil Schildberger. Čeští fašisté po okupaci z vlastní iniciativy útočili na Židy, například na jejich kavárny. Měli vlastní organizaci a vlastní uniformy, což Němci nějaký čas tiše tolerovali.

Postupná likvidace židovského živlu začala po nacistické okupaci v březnu 1939. Okupanti spolu s protektorátní vládou vydali mnoho zákonů a vyhlášek, které židy zbavily majetku a vyloučily je z veřejného života. Následovalo “konečné řešení”, jehož poslední fází byly deportace do vyhlazovacích táborů. “Po válce se vrátilo jen 1033 Židů,” řekl Schildberger. Součástí výstavy je také tabule se jmény všech Židů deportovaných z Brna a okolí do koncentračních táborů.

Výstava sleduje také Židy, jimž se podařilo před nacistickou perzekucí uprchnout do zahraničí. “Část výstavy je věnovaná židovským vojákům, kteří emigrovali na východ nebo na západ a účastnili se odboje,” uvedl kurátor. V českých zahraničních jednotkách tvořili Židé často až třetinu vojáků.

Expozice potrvá do 25. srpna. Muzeum připravuje také úpravu své stálé výstavy věnované dějinám Moravy ve 20. století. Židé v ní spolu s česky a německy mluvícím obyvatelstvem dostanou větší prostor. “Expozici pojmeme v duchu Moravy – země tří národů,” uvedl Jiří Mitáček z historického oddělení muzea.

Brno 13. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Než z ní bude dobrodějka

Další článek

Rok konopí je dokumentem o léčbě nemocných pomocí konopí