Zdroj: marijuana-seeds.nl

Nový dokumentární film režiséra Petra Slabého vypráví o těžce nemocných lidech, kteří opustili tradiční medicínské postupy a rozhodli se léčit se pomocí konopí. Sleduje jejich životní cestu, popisuje přístup léčitelů a aktivistů, kteří ve snaze pomoci překračují zákon, a konfrontuje jejich názory s postojem zákonodárců. Devadesátiminutový dokument Rok konopí bude mít premiéru 19. dubna.

Podnětem ke vzniku snímku bylo setkání producenta filmu Jana Hrnčíře s Kanaďanem Rickem Simpsonem, který je ve své zemi stíhán za držení a obchodování s marihuanou a odešel do emigrace v ČR. Na besedách, které pořádá, Simpson hovoří o vlastnostech konopí a uvádí případy desítek lidí, kteří se prý díky konopí vyléčili z rakoviny.

Sám Hrnčíř onemocněl rakovinou a začal se scházet s lidmi, kteří se o léčebné účinky konopí zajímali. “Po mnoha setkáních s těžce nemocnými lidmi, jimž léčba konopím prokazatelně pomáhala, jsem se rozhodl investovat vlastní finanční prostředky do dokumentu, který bude maximálně možným objektivním způsobem hledat pravdu o konopí a jeho léčivých účincích,” uvedl Hrnčíř.

Tvůrci Roku konopí oslovili trpící rakovinou a roztroušenou sklerózou. Dokument se natáčel v ČR,Izraeli a Německu více než dva roky časosběrným způsobem a zaznamenal cestu čtyř pacientů od opuštění klasické léčby po užívání konopí. Ke spolupráci byl také přizván český vědec Lumír Hanuš působící v Izraeli nebo Raphael Mechoulam, objevitel THC a rektor Hebrejské university v Jeruzalémě. K problematice se v dokumentu vyjádřili i čeští politici David Rath, Radek John či Tomáš Julínek.

“Od počátku nebyl záměr film jakkoliv ideologicky či propagandisticky determinovat. Důležitější jsou lidské osudy než jakákoliv dogmata. To vše vedlo k jakémusi pozitivně hybridnímu formátu, který osciluje na hraně příběhového dokumentu a paražurnalistiky,” řekl o svém filmu Slabý. Niterní příběhy tu střídají politické i revolucionářské floskule, názory vědců, lékařů i postižených, dodal Slabý. Významnou součástí dokumentu je i sugestivní hudba Pjér la Šé’ze, dlouholetého člena divadla Vizita, který je zároveň průvodcem dokumentu.

Poslanecká sněmovna bude legislativní změny umožňující využívat konopí pro léčbu a výzkum projednávat na své březnové schůzi. Pokud by předloha vstoupila v platnost, umožnila by dovoz marihuany do České republiky. Do lékáren by měli konopí dodávat licencovaní výrobci a pěstitelé vybraní v soutěži, droga by měla být na elektronický lékařský předpis.

Praha 13. března (ČTK)

2 Komentářů

 1. Darask
  16.3.2012 – 22 Adar 5772 v 11:41 — Odpovědět

  Babička si dělá sádlo s konopím na bolavé klouby. Děda si to jednou namazal na chleba. Od té doby k nim chodí chlapi na chleba se sádlem, místo do hospody…. :o)

  0
  0
 2. Dusan
  21.5.2012 – 29 Iyyar 5772 v 14:33 — Odpovědět

  Zdravim,prosim taky bych se stavilMam velke bolesti hlavy,nedokazu sadlo,nebo mast z konopi uvarit.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Osud brněnských Židů sleduje nová výstava zemského muzea

Další článek

Šediví operátoři, co to vlastně je?