Zdroj: Shekel

Jeruzalémský soud dnes pro nedostatek důkazů zprostil viny sběratele Odeda Golana obviněného z podvrhu nápisu na pohřební schráně z období Ježíše Krista. Soudní řízení, v němž šlo o kamennou schránu, v níž byly podle Golana uloženy kosti Ježíšova bratra Jakuba, trval sedm let a odborníci si nad pravostí a nepravostí artefaktu lámou hlavu už skoro desetiletí.

Golan schránu ukázal v roce 2002 jako vůbec první předmět, který se měl vázat přímo ke Kristovi. Už o dva roky později její pravost odborníci zpochybnili. V roce 2004 byl Golan obviněn z toho, že vedl mezinárodní skupinu, která falšovala artefakty vztahující se k bibli. Golan byl měsíc vyšetřován ve vazbě a pak umístěn na skoro dva roky do domácího vězení.

Soudce jeruzalémského soudu Aharon Farkaš dnes prohlásil, že svědci, kteří vypovídali, do případu světlo nevnesli, spíš otázku pravosti ještě zkomplikovali. Mnohá svědectví si prý protiřečila a Farkaš přiznal, že není schopen s jistotou říci, zda je schrána a také další předmět – kamenná deska s nápisem o obnově biblického židovského chrámu – pravá.

“V archeologickém a vědeckém světě se o tom bude nadále bádat a až čas ukáže,” řekl Farkaš.

Golan pohřební schránu s nápisem Jakub, syn Josefův a bratr Ježíšův před deseti lety představil jako významný důkaz Ježíšovy existence. Vědci zjistili, že starobylosti nápisu bylo dosaženo směsí staré křídy a dřevěného uhlí.

Šedesátník Golan po zprošťujícím rozsudku prohlásil, že se cítí očištěn. Je profesí inženýr a podnikatel a při zahájení dnešního řízení byl velmi nervózní. Police ho na začátku vyšetřování označila za podvodníka, který si prodejem padělků důvěřivým zájemcům z celého světa vydělal miliony dolarů. Golan prý neovládá starou ani současnou hebrejštinu, ale je geniální plagiátor.

Golan dnes prohlásil, že se sběratelstvím zabývá desítky let a že díky tomu zachránil významné památky, nalezené především v místech označovaných historickými názvy jako Juda a Samaří – což je dnešní západní břeh Jordánu.

Dnes byl usvědčen ze čtyř méně významných přečinů, mezi nimiž je nelegální obchodování se starožitnostmi a držení ukradených artefaktů. Rozsudek za tyto činy si vyslechne v dubnu.

Prokuratura a Golan v procesu předvedli přes 100 svědků, mezi nimiž byli archeologové, znalci bible, paleontologové, mikrobiologové a znalci staré hebrejštiny. Přepis soudních stání je uchován v rukopisu o 12.000 stranách a rozsudek má 475 stran.

Jeruzalém 14. března (ČTK)

1 Komentář

 1. gugi
  16.3.2012 – 22 Adar 5772 v 09:59 — Odpovědět

  Jméno Oded Golan ve sféře biblické archeologie pro mne znamená totéž jako jméno Jorge Luis Borges v literatuře.
  Oba se skvostnou elegancí instalují výhybky na trati toku historie, pokoušejíce se poněkud korigovat její rezultáty. Přitom se mi ovšem nazapomněli postarat o zábavu, plynoucí ze zaujetí.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Šediví operátoři, co to vlastně je?

Další článek

Šádí Shanaáh: „Hrozbou je vzrůstající „hnědý“ populismus“