Zdroj: Shekel

Příjezd 150.000 návštěvníků je očekáván tento pašijový týden u v Jeruzalémě. Většina přijíždějících jsou křesťané putující k místům posledních dnů Ježíše Krista. Na Květnou neděli,kdy pašijové slavnosti začaly,  šly stovky poutníků  od Olivetské hory do Jeruzaléma. Tudy podle pověsti Ježíš se svými učedníky do města přijel necelý týden před smrtí.

Průvodci turistů obvykle hned zezačátku připomínají, že místa, která jsou o Velikonocích v Jeruzalémě nejnavštěvovanější, se za ty tisíce let hodně změnila. Prý se však místům, kudy Ježíš kráčel, i tak podobají.

The Washington Times si změn všímá podrobněji:  Takzvaná křížová cesta, kudy Kristus nesl kříž na Golgotu, má dnes 14 zastávek a vlní se asi půl kilometru jeruzalémskými uličkami. V Ježíšových dobách to ale bývala přímá trasa. První zastavení jsou údajně na místě soudu, jímž Ježíše odsoudil Pilát Pontský; historikové ale věří, že soud se konal v Herodově paláci.

Nejasnosti se týkají i bodů, v nichž Kristus údajně upadl pod vahou kříže; dochované zmínky přitom hovoří jen o podklesávání. Na čtvrtém zastavení se Ježíš měl setkat s matkou. O tom se však v evangeliích nehovoří.

Přes tyto nesrovnalosti ale Jeruzalém poskytuje neopakovatelnou atmosféru. Ježíš si prý oblíbil Olivetskou horu za hradbami Jeruzaléma. Byla pojmenována po olivovnících, které jsou dnes už dávno vykáceny. Na hoře je tři tisíce let starý židovský hřbitov a  tudy prý šel Kristus o Květné neděli do Jeruzaléma.

Cesta z Olivetské hory vede dál po příkré stezce do Getsemanské zahrady. Tady olivovníky zůstaly. Sem Ježíš odešel po poslední večeři, tady byl zrazen Jidášem Iškariotským a zatčen. Podle Bible pak následoval soud, poprava, vyzvednutí těla k pohřbení a nedělní zmrtvýchvstání, které se o Velikonocích slaví.

redakce Shekel.cz

1 Komentář

  1. Seiffismted
    30.5.2012 – 9 Sivan 5772 v 02:47 — Odpovědět

    Kdo a kde uspořádat letos v létě na korektní , část Vašich informací.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

K výročí atentátu na Heydricha vyroste v Praze „koncentrák“

Další článek

Největší protinacistickou akci v Evropě provedl Slovák s Čechem