Zdroj: Shekel

Incidentům v souvislosti s ohlášenou akcí propalestinských aktivistů má zabránit peciální posila 650 policistů, kterou dnes ráno rozmístila izraelská policie na mezinárodním Ben Gurionově letišti v Tel Avivu. Policisté mají aktivistům zabránit ve vstupu do země.Několik set aktivistů uposlechlo výzvy iniciativy Vítejte v Palestině a pokusilo se přicestovat do Izraele. Většině z nich ale nebylo dovoleno nastoupit do letadel už v evropských městech.

V Tel Avivu po příletu zadrželi čtyři aktivisty, z nichž tři byli po výslechu okamžitě vypovězeni.

Minimálně 120 až 150 osob demonstrovalo na podporu Palestiny na bruselském letišti. Tři demonstranti byli podle agentury AFP zadrženi kvůli rušení veřejného pořádku.

Demonstranti uvádějí, že nejméně 60 Belgičanů a 40 Francouzů, kteří se chtěli zapojit do kampaně Vítejte v Palestině, nesmělo nastoupit na letadlo do Tel Avivu.  Přepravit je prý odmítly společnosti Brussels Airlines (cca80 lidí), Lufthansa a Swissair (asi 50 osob). Vedení Brussel Airlines potvrdilo, že některým cestujícím bylo zabráněno v nástupu do letadla, neuvedlo ale přesný počet.

“Řada leteckých společností dostala od izraelských úřadů seznam osob, které nemají právo vstoupit do Izraele. Jsme povinni dodržovat zákony, nemohli jsme je proto vzít na palubu,” informovala mluvčí Brussel Airlines Wencke Lemmesová-Pireauxová.

Na letošním ročníku kampaně Vítejte v Palestině očekávali organizátoři účast  až 1500 zahraničních aktivistů, přibližně třetiny z nich z Francie.  Účelem akce je upozornění na skutečnost, jak silnou kontrolu má Izrael nad vstupem na palestinská území. Kampaň měla také vyjádřit solidaritu s Palestinci.

Jisrael Kac, izraelský ministr dopravy, prohlásil, že jeho země si “nemůže dovolit pustit na své území provokatéry, kteří chtějí škodit právu Izraele bránit jeho svrchovanost”. Tvrdí rovněž, že někteří z aktivistů přináležejí k “proíránským organizacím”.

Šéfovou opoziční levicové strany Merec Zehava Galová-Onová agentura AFP cituje:  “ti, kdo řídí tuto zemi, ztratili hlavu a jednají, jako kdybychom měli co skrývat.”  Uzavření hranic “spuštěním nové železné opony” podle ní ” nic nezmění na faktu izraelské okupace (palestinskýchúzemí), která trvá už 45 let.” Její strana podporuje vytvoření palestinského státu.

Izraelské ministerstvo vnitra  rozeslalo leteckým společnostem seznamy nežádoucích osob se žádostí, aby tito lidé nebyli vpuštěni na paluby letadel.  V opačném případě prý demonstranti měli být posláni zpět na náklady příslušných aerolinek.

Akce však přesto proběhla. Původně byl v programu přejezd demonstrantů  z Tel Avivu do Betléma na západním břehu a účast na tamním týdenním programu, jehož součástí bylo i otevření mezinárodní školy.  Účastníci budou ubytováni v palestinských rodinách.

Když se tento protest konal v roce 2010 poprvé, dostalo se na Západní břeh nepovšimnuto asi sto aktivistů. Poprvé se tento protest konal v roce 2010 a tehdy se na západní břeh dostalo bez povšimnutí 100 aktivistů.

Redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Podle Netanjahua daroval Západ Íránu s rozhovory další čas navíc

Další článek

Lybijské zbraně v Mali