Zdroj: abendblatt.de

Další rozhovory o íránském jaderném programu mezi Teheránem a velmocemi skupiny 5+1 (Německo a stálí členové Rady bezpečnosti OSN) umožnily Íránu v tomto programu pokračovat. Řekl to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Další kolo zmíněných rozhovorů skončilo v sobotu.

“Mým prvním dojmem je to, že Írán získal prémii. Obdržel pět týdnů navíc, při nichž může pokračovat bez nejmenšího omezení a minimálních skrupulí ve svém programu obohacování uranu,” řekl podle agentury AFP Netanjahu během setkání s americkým senátorem Joem Liebermanem.

“Domnívám se, že by Írán měl ihned zastavit obohacování, odevzdat všechny své zásoby obohaceného uranu a rozebrat své jaderné zařízení v Komu,” upřesnil. “Myslím si, že by se mělo zabránit největší teroristické mocnosti na světě, aby mohla vyvíjet jaderné zbraně.”

Jeho výroky se týkaly výsledku sobotních istanbulských jednání mezi světovými velmocemi a Íránem. Catherine Ashtonová, šéfka evropské diplomacie, rozhovory považuje za “konstruktivní a užitečné”. S jednáním byl spokojen i íránský vyjednavač pro jaderné otázky Saíd Džalílí.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun naopak poznamenal, že Írán obavy svých partnerů nerozpýlil. Další kolo jednání se bude konat 23. května v Bagdádu.

Předešlé kolo rozhovorů z loňského ledna bylo neúspěšné.

Izrael hovoří o neschopnosti diplomacie zastavit íránský jaderný program.

Od plánovaného útoku na Írán jej však odradily Spojené státy. Jejich politika se obává mezinárodních komplikaci v období před prezidentskými volbami a Izrael je závislý na americké pomoci s výdaji na obranu.

V izraelských sdělovacích prostředcích se proto mluví o možnosti války s Íránem až v příštím roce, kdy se americká politika ustálí.

redakce shekel.cz

4 Komentářů

 1. Jiří Ruppert
  16.4.2012 – 24 Nisan 5772 v 19:21 — Odpovědět

  Irán v našem století nikoho nenapadl, nevyvolal žádný konflikt. A co USA ? Kolik obětí má tato země na svědomí ! Válka ve VIetnamu, napadení Iráku se lživou, vykonstruovanou záminkou, podpora diktátorů po celém světě.. Ne Irán, ale USA jsou největším světovým teroristou a hrozbou. Irán má plné právo na svojí obranu a vzhledem ke zkušenostem s USA a jejich nehorázně agresivní zahraniční politikou je vývoj jaderných zbraní Iránu zcela legitimní.

  0
  0
 2. sid
  16.4.2012 – 24 Nisan 5772 v 21:00 — Odpovědět

  Jih Libanonu, Hamas, Sýrie…ano, i Irák na východ od Bagdádu. Šalabí, který Američany přivedl do Iráku, byl, podle jednoho zdroje, agent íránské SAVAMA. Nějak bych na humanismus země, kde se ženy zakopávají po prsa, a pak se kamenují (hlava je v pytli) nevěřil. Muž, zločinec, totiž smí být “zakopán” jen do pasu….takže- ano, jsou případy, kdy si vyprostí ruce a rukama ze vzepře- a dostane se z jámy. Muž. Poprava pak musí být přerušena, a muž smí odejít. Není trestán, natož zadržován. Inšallah, stala se přeci vůle B”ží…

  0
  0
 3. Antonín Blažek
  16.4.2012 – 24 Nisan 5772 v 21:13 — Odpovědět

  Převzato
  Ruské ozbrojené síly předjímají, že k útoku na Írán dojde v létě, a vytvořily akční plán na přesun ruských jednotek přes sousední Gruzii do Arménie, která hraničí s Íránem, uvádí informované ruské zdroje.
  Svět balancuje na pokraji Poslední světové války.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 4. sid
  17.4.2012 – 25 Nisan 5772 v 05:21 — Odpovědět

  tak jestli v létě, tak to tam ti Vaši Mayové mastili data do 21.12. zbytečně :-))

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Binjan bejt ha-bchira (Pokyn zbudovat chrám)

Další článek

Desítky propalestinských aktivistů nesměly odletět do Izraele