Zdroj: kerky.cz

Na pražském náměstí Míru dnes budou dobrovolníci znovu veřejně číst jména obětí holokaustu. Stane se tak při příležitosti Jom ha-šoa, dne vzpomínek na oběti holocaustu za druhé světové války. Akci pořádáNadační fond obětem holocaustu a Institut Terezínské iniciativy.  Přečtení jmen a stručných osudů symbolizuje  zachování kulturní a historické paměti a varování před porušováním lidských práv etnických i náboženských menšin.

Návštěvníci předčítání, které se koná již poněkolikáté, mohou shlédnout i výstavu studentských prací na téma hromadných transportů Židů z protektorátu Čechy a Morava. Od zahájení transportů letos uplynulo 70 let.

V předchozích letech přišli na náměstí přečíst jména obětí i známé osobnosti. Letos by mezi nimi měl být pražský primátor Bohuslav Svoboda či americký velvyslanec Norman Eisen.

redakce Shekel.cz

Den vzpomínání odkazuje na povstání ve varšavském ghettu, které začalo 19. dubna 1943 a zahynulo při něm 56.000 lidí. Za války nacisté zavraždili šest milionů lidí židovského původu. Z Čech a Moravy jich zahynulo 80.000; z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Lybijské zbraně v Mali

Další článek

Francouzští aktivisté vyhoštěni po příletu na letiště v Izraeli