Zdroj: Shekel

Mávnete nad tím rukou v bance, jde o pár korun. Skutečně?Velká, renomovaná banka. Podílové fondy. Vyberete si nějaký a nakoupíte listy. Podle druhu fondu (peněžní, akciový, dluhopisový…) vám při nákupu strhnou nějaký poplatek, řekněme pro názornost jedno procento. Potud vše v pořádku.

Správný investor by měl investovat třeba malé částky, ale pravidelně. Řekněme že jednou za měsíc poukážete ze své banky na účet fondu 1000 korun. Strhnou si procento a za zbylých 990 vám nakoupí podílové listy. I potud vše v pořádku.

Chytrý investor, aby se nemusel starat, si zadá u své banky trvalý příkaz. Můj bankéř mi doporučil investovat jednou za 14 dnů 500 korun. Proč ne, řekl bych si. Ale ouha! Převod peněz na základě trvalého příkazu zpoplatňuje banka sumou 6 Kč.

Je to paradox. Přihlásíte se do internetového bankovnictví, banka vám na své náklady pošle sms. Provedete platební příkaz, na jehož potvrzení vám banka opět na své náklady pošle sms. A za to vše nezaplatíte nic. Pokud ale banka sama od sebe provede platební příkaz na základě vašeho trvalého příkazu, na což nepotřebuje žádné sms, nic, prostě žádné náklady, tak za to zaplatíte bance 6 Kč.

Jinými slovy, pokud bych uposlechl radu bankéře a investoval 2x měsíčně 500,- Kč, bych zaplatil 12 Kč na poplatcích a dalších 10 korun fondu. A vstupní poplatky by tak stouply z počátečního 1% na 2,2 %, tedy více jak dvojnásobek! Naštěstí se má banka ke mně chová vstřícně, vznesl jsem námitku a individuelně mi prý bude poplatek každý měsíc zrušen.

Říkám si, má to ta banka zapotřebí? Má, protože takovýchto investorů má tisíce. Člověk by nad těmi pár korunami mávl rukou. Ale rozumný investor ne. Je přeci jen rozdíl mezi vstupním poplatkem 1% a 2,2%.

Přesto mě to vedlo k bližšímu studiu poplatků této banky v této oblasti. Tady je výňatek:

BEZHOTOVOSTNÍ OPERACE TUZEMSKÝ PLATEBNÍ STYK

Trvalý příkaz k převodu (za odchozí položku) 6,– (3,- pokud jste trvalý příkaz zadali elektronicky).

Zřízení jednorázového i trvalého příkazu k převodu zdarma.

Změna jednorázového i trvalého příkazu k převodu 6,– .

Zrušení jednorázového i trvalého příkazu k převodu zdarma .

Jinými slovy na přepážce si zdarma založíte (jakýkoliv) trvalý příkaz, to pro vás jako klienta vypadá od banky velmi mile a vstřícně.  A poté každý měsíc platíte za jeho provedení 6,- Kč. Když si ho zřídíte z domova internetem, tak také zdarma, ale následně každý měsíc platíte 3 Kč. Takže je pro vás výhodnější místo trvalého příkazu tu platbu provést každý měsíc manuelně zdarma.

Když chcete trvalý příkaz pozměnit, tak z domova vás to bude stát 6,- Kč. To můžete obejít tak, že ho nejdříve zrušíte a pak znova zřídíte. To je zadarmo.

Je to logické? Samozřejmě že ne, je to spíše směšné. Ale především je to zase skrytí poplatků někde v 100. řádce ceníku. Podobně jako se skrývají fígle ve 100. řádku obecných podmínek pojišťoven. U banky, která má být konzervativní institucí, je to ale velmi neseriozní. Ba je to až podraz na klienty. Fuj!

Autor: Tomáš Flaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na seznamu hledaných nacistických zločinců jsou tři nová jména

Další článek

Koná se pochod a shromáždění proti antisemitismu a neonacismu