Zdroj: Jerusalem Post

Hagaj Amir, bratr a komplic vraha izraelského premiéra Jicchaka Rabina bude v pátek propuštěn na svobodu. Po 16,5 letech strávených ve vězení chce prý žít v ústraní.

Jeho bratr Jigal Amir, jehož rukou Rabin 14. listopadu 1995 zahynul, si odpykává trest doživotí.

Podle agentury AFP mluvčí vězeňské správy uvádí, že Hagaj Amir, který bratrovi vraždu pomáhal připravit, absolvoval celý 16tiletý trest. Ten mu byl za výhrůžky, že zabije i bývalého premiéra Ariela Šarona, ještě o půl roku prodloužen.  Amir výhružkami reagoval na Šaronovo rozhodnutí odvolat osadníky i vojáky z pásma Gazy, k čemuž Izrael přistoupil v roce 2005.

Žádný z bratrů nad svým činem nikdy neprojevil lítost.

Podle příbuzných má Hagaj Amir v úmyslu držet se po propuštění mimo dosah novinářů a veřejnosti. První dny na svobotě ale plánuje strávit v jedné z židovských osad na západním břehu Jordánu. Z obav, aby nebyli spojováni s Rabinovou smrtí, si její obyvatelé nepřejí zveřejnění jména osady. Rabinv roce 1994 dostal Nobelovu cenu za mír za to, že s Palestinci v Oslu vyjednal první mírové dohody.

Izraelský tisk uvádí, že Hagaj Amir se ještě nedávno svěřil svému právníkovi, ž je dosud přesvědčen, že se podílel na správné věci, neboť vraždou Rabina  “zabránil dalšímu Oslu a zachránil židovské životy”.

(redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Omer (micva) není příkaz

Další článek

Nokia stále menší a menší