Zdroj: Archiv

Koncerty, přednášky, výstavy i divadelní představení se letos dají shlédnout v turnovské synagóze.Svatostánek byl před několika lety nákladně zrekonstruován a nyní zahajuje čtvrtou sezónu.

Pro veřejnost je synagoga otevřena  od května do konce září  od 09:00 do 17:00 denně kromě pondělků.

Na ženské galerii nyní probíhá výstava Pamiatky stratených susedov. “Je to výstava o jedné židovské komunitě ze Slovenska, která zahynula během druhé světové války,” říká Gruberová.

13. května na galerii zazní skladby židovských autorů. Na violoncello je zahrají Jiřího Hošek a Dominika Weiss-Hošková.  24. května je pak nachystána přednáška Mojmíra Kalluse Hebrejské kořeny křesťanské víry.

10. června bude v synagóze zahájena výstava obrazů Jany Dubové nazvaná Nezapomenu, a devět dní poté tu proběhne divadelní představení Hanuš Hachenburg – Neumlčené volání. V podvečer 7. července synagogou zaznějí sefardské písně.

Od srpna do září mohou návštěvíníci synagogy shlédnout výstavu Hieronymus Lorm – Muž, jenž otevřel hluchoslepým svět, zaměřenou na významného židovského sociálního pracovníkova.

Také závěr sezony bude zaplněn hudbou. V sobotu 18. srpna v synagoze zahraje smyčcové duo Martin Sedlák a Lucie Hůlová hudbu židovských autorů.  V sobotu 1. září brněnská skupina KlezMehrin rozezvučí synagogu tóny klezmeru.

Turnovská synagoga byla postavena roku 1747. Jeko jediný severočeský židovský svatostánek na severu Čech přečkala řádění nacistů, kteří v roce 1938 vypálili téměř všechny synagogy v  německých i severočeských městech.  Náboženský účel přestala plnit po válce, kdy z židovské kultury ve městě zbyly jen trosky. Synagoga pak sloužila jako sklad nádobí. Městu připadla v roce 2003. Prošla nákladnou rekonstrukcí a veřejnosti byla zpřístupněna o pět let později.

(redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jak to budete chtít?

Další článek

Před pěti lety našli v Izraeli hrob biblického krále Heroda