Zdroj: Shekel

Izraelský parlament se velkou většinou usnesl na dohodě o vládě národní jednoty. Pro hlasovalo 71 ze 120 poslanců, 23 poslanců bylo proti. Novým náměstkem premiéra Benjamina Netanjahua bude předseda strany Kadima (Vpřed) Šaul Mofaz.

Netanjahuova vláda má nyní v parlamentu 94 poslanců. Od vzniku Izraele v roce 1948 je to již sedmá vláda národní jednoty.

Předpoklad, že Netanjahu naplánuje na září předčasné volby, byl v noci na úterý vyvrácen překvapivou dohodou s Kadimou.

Dohodu umožnila především shoda ohledně zákona osvobozujícího ortodoxní židy od povinné vojenské služby. Mofaz i Netanjahu se shodli, že tento zákon bude do 31. července změněn. Podle nařízení Nejvyššího soudu má vláda výjimky pro ultraortodoní věřící zrušit. To by znamenalo odvod desítek tisíc nyní služby zproštěných mužů. Takzvaný zákon Tal byl poprvé přijat v roce 2002; vždy po pěti letech má být znovu projednáván. Je předmětem kritiky sekulárních Izraelců, kteří jej považují za nespravedlivý. Koaliční ultraortodoxní strana Šas zákon naopak chrání a stojí o jeho udržení.  Poslanec za stranu Šas, Jicchak Cohen,  prohlásil tvrzení, že by soud mohl přinutit studenty náboženských škol ke službě v armádě, za iluzi.

“Kulturní civilní válku” zase očekává Moše Gafni z vedení ultraortodoxního bloku Jednotný judaismus tóry.

Vláda musí podle koaliční dohody také prosadit rozpočet na příští období a obnovit mírový proce s Palestinci.  Mofaz slíbil, že jeho strana zůstane ve vládě  až do října 2013, kdy končí mandát současného parlamentu. Kadima bude mít zastoupení v zahraničním a branném výboru i v hospodářském výboru.

(redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Musíme se navzájem zraňovat ?

Další článek

Ekonomické perpetum mobile