Zdroj: zpravy.idnes.cz

Nejenom v posledních měsících většinou čítáme špatné zprávy. Avšak v minulých dnech, jako blesk z čistého nebe, zjevila se nečekaná zpráva. Bylo vynalezeno ekonomické perpetum mobile. Je až s podivem, že o tom výrazněji neinformovala světová média. Možná to bude tím, že se tento div udál v Česku, konkrétně v Ústeckém kraji. Zdejší hejtmanka Vaňhová si jistě časem proklestí cestu do učebnic ekonomie. Ovšem její přínos ukáže až čas.

Jak se o tento nesmazatelný zápis do historie ekonomie zasloužila? Tím, že v krizi nebude asociálně škrtat a vyhazovat nebohé úředníky, ale naopak v příspěvkových organizacích zřízených krajem nabere 480 nových lidí, což bude znamenat roční úsporu 6 mil. Kč na podpoře v nezaměstnanosti a dalších dávkách.

“Navzdory nezodpovědným radám ODS neplánujeme stavy snižovat, naopak je chceme navýšit. Už nyní máme rozpracovaný plán postupného růstu zaměstnanosti v sektoru služeb, zejména v našich příspěvkových organizacích,” uvedla hejtmanka.

Ústecký kraj už nyní nejen na úřadě, ale zejména ve všech svých příspěvkových organizacích od škol přes domovy důchodců a správu a údržbu silnic po zdravotnickou záchrannou službu zaměstnává 20 tisíc lidí. K číslu 480 nových míst hejtmanka dospěla při zpracování Ústeckého programu zaměstnanosti 2020, kam mohly tyto příspěvkové organizace zasílat své požadavky na zřízení dalších míst. Celkem se přihlásilo 115 organizací.

“V oblasti sociální a zdravotní jde zhruba o 70 míst, školy a školská zařízení požadují 380 míst a deset kulturních zařízení 20 nových míst,” přiblížil mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Můžeme začít jásat, ve školství (které je už tradičně podfinancované) nám přibydou nový školníci, kuchařky, uklízečky a možná i učitelé. Úžasný to počin. Zvláště, když jejich potřeba vyplynula až před krajskými volbami. Kdo tento ekonomický zázrak zaplatí? No přeci hodná EU ze svých fondů. A tady je ta hlavní úspora. Platit budou evropští daňoví poplatníci (tedy i my) a uspoří český státní rozpočet. Heuréka. Jen škoda, že na to nikdo nepřišel dříve. Dávno jsme nemuseli mít nezaměstnanost na úrovni přes 8 %. To, že se jedná o řeckou cestu, přeci nevadí, to je jen strašení lidí.

Takže přibydou stovky nových míst, zaplatí je „někdo jiný“ a hejtmanka získá politické body. Co více si přát. To, že se jedná o ekonomický nesmysl, kdy jsou tvořena mnohdy zbytečná místa jen proto, aby bylo dosaženo zvýšení zaměstnanosti (a vzrostla popularita u voličů), který navíc není nijak finančně pokryt, je už vedlejší. Hlavní jsou politické body. A úplně nejhorší je, že se najdou jedinci, kteří tento nesmysl podporují.

Autor: Šimon Finemon

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael má jednu z nejsilnějších velkých koalic od roku 1948

Další článek

New Shekel o.s.