Zdroj: Shekel

Na Kampě si dnes lidé mohli poslechnout hudbu, zacvičit jógu a získat informace o evropských zemích.Festival Evropské dny 2012 se letos zaměřil na seniory a mezigenerační solidaritu. V jeho rámci se lidé mohli dozvědět více o fungování evropských institucí, výměnných pobytech či kurzech pro mladé i starší občany.

Ani nepřízeň počasí neodradila stovky lidí, které na Kampu přišly.  V informačních stanech členských zemích se návštěvníkům podávaly speciality národních kuchyní. Zájemci měli příležitost dozvědět se více o historii a současnosti evropských států. Velký nápor zájemců muselo zvládat osazenstvo stanů Litvy a Lotyšska, kde návštěvníci řešili vědomostní kvízy a kde se podával litevský koláč Šakotis. Stan s informačními letáčky měla i Evropská komise.

Nechyběly ani soutěže pro děti a tvarování balónků s kouzelníkem. Vše doprovázela živá hudba v podání několika kapel a umělců, například Jana Buriana, Lenky Dusilové nebo rockové kapely Please The Trees, doprovázené dámami ze seniorského souboru Elpida. Na trávníku bylo možno si zacvičit sestavy, určené především seniorům.

“Senior před 20 lety byl jiný než ten dnešní. Dnes v pětašedesáti je člověk relativně zdravý. Lidé v tomto věku chtějí něco dělat sami se sebou. Je zajímavé, že roste zájem o jazykové kurzy pro seniory, v pětašedesáti začínají lidé s angličtinou. Zájem je i o pohyb,” cituje ČTK  Bronislavu Hilliovou, ředitelku společnosti Elpida, věnující se aktivním seniorům a umění stárnout.

Existují i evropské projekty pro seniory dotované Evropskou unií. Jedním z nich je program Grundtvig, věnovaný vzdělávání dospělých. “Pro jednotlivce nabízíme například workshopy v některých evropských zemích. Nebo lidé nad padesát se mohou přihlásit na dobrovolnický pobyt v zahraničí na dobu tří až osmi týdnů. Například němečtí dobrovolníci, co přijeli do Česka, pomáhali v Pražské židovské obci nebo v domovech pro seniory,” řekla ČTK  Petra Krňanská, která fungování programu Grundtvig v ČR zajišťuje. Česká republika je do projektu zapojena od roku 2009. Podle Krňanské je o něj mezi českými seniory velký zájem: “Každoročně odjíždí do zahraničí desítky českých dobrovolníků” .

Festival Dny Evropy trvá do 17. května. Koná se při příležitosti Dne Evropy, připomínaného 9. května. V tento den byl v roce 1950 položen základní kámen  Evropské unie.

Redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Cadikem snadno a rychle (Mea berachot)

Další článek

Ve čtvrtek navštíví Prahu izraelský premiér s několika ministry