Zdroj: Shekel

Vizitky dvanácti kandidátů, kteří se ucházejí o post prezidenta v Egyptě ve volbách 23. a 24. května. Půjde o druhé pluralitní volby v nejlidnatější arabské zemi, a první po pádu Husního Mubaraka loni v únoru. Kandidátů bylo původně třináct, jeden se však kandidatury vzdal.:

Hlavní kandidáti (abecedně):

Abdal Munajn Abúl Futúh (60) – rodák z Káhiry,  lékař a umírněný islamista. Minulý rok jej  za oznámení kandidatury v prezidentských volbách ze svých řad vyloučilo islamistické Muslimské bratrstvo. V rámci bratrstva patřil Abúl Futúh mezi reformátory, oponující konzervativnímu vedení skupiny. V letech 1987-2009 pracoval ve výkonném výboru Bratrstva. Je oblíben mezi mladými, proreformníni členy bratrstva, jehož členem byl od 70. let. V roce 1981 byl zatčen během razie proti islamistům, a v letech 1996 až 2001 strávil ve vězení celkem pět let.  Po studiích na Káhirské univerzitě působil v odborářském Svazu egyptských lékařů, jemuž nyní předsedá. Izrael má za rasistický stát. Egyptsko-izraelskou mírovou smlouvu hodlá revidovat a zabití šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina americkými silami označuje za  “státní terorismus”.

Muhammad Mursí (60) – vede  Stranu svobody a spravedlnosti (FJP), založenou loni v dubnu islamistickým Muslimským bratrstvem. V hlasování nahradil jednoho z vůdců bratrstva Chajráta Šatira. Ten byl z voleb vyřazen. S Mursím v čele FJP zvítězila v parlamentních volbách v listopadu 2011 až lednu 2012 se ziskem 46 procent hlasů.  mursí pochází z vesnice Adua v nilské deltě. Na Káhirské univerzitě vystudoval inženýrství a v roce 1982 získal doktorát na Jižní kalifornské univerzitě v USA. Ve Státech pracoval do roku 1985, než se vrátil na univerzitu do Egypta. Mursí patřil mezi členy výkonného výboru Bratrstva a v letech 2000-2005 zasedal jako nezávislý v parlamentu. Ve vězení pobyl krátce v letech 2006 a 2011.

Amr Muhammad Músá (75) – bývalý ministr zahraničí, rodák z Káhiry,  býval i šéfém Ligy arabských států (LAS). Patřil mezi nejpopulárnější politiky Mubarakovy éry. Diplomacii vedl od roku 1991 do roku 2001, než se stal na dalších deset let šéfem LAS. V Egyptě je znám především častou kritikou Izraele. Od 60. let působil v diplomatických službách různě po světě, koncem 80. let byl velvyslancem v OSN.  Músá v červenci 1994 s Múbarakem navštívil ČR. Příznivci na něm oceňovali otevřený nesouhlas s některými Múbarakovými postupy. I on má v úmyslu revidovat egyptsko-izraelskou mírovou smlouvu a izraelskou politiku vůči Palestincům považuje za egyptskou “otázku národní bezpečnosti”.

Ahmad Šafík (70) – původem z Káhiry, letecký maršál a poslední Mubarakův premiér (od ledna do března 2011). Jako dvacetiletý se stal členem egyptského letectva, kde se vypracoval až na post velitele leteckých sil (1996-2002) s hodností leteckého maršála. Do loňského roku pracoval jako ministr civilního letectví.

Ostatní kandidáti (abecedně):

Chálid Alí – právník, bojovník za lidská práva a potírač korupce.

Abdalláh Ašal – kandidát salafistické strany Asalá (Autenticita). Býval zaměstnán na ministerstvu zahraničí.

Muhammad Sálim Ava – uznávaná osobnost, umírněný islamistický intelektuál, bývalý vůdce Mezinárodního svazu muslimských učenců. Absolvoval studium islámského práva v Londýně.

Híšám Bastavísí – soudce, kandidát levicové Národní pokrokové unionistické strany (Strana Tagammu)

Mahmúd Husam Galál – nezávislý kandidát, hlava Strany začátku.

abú Izz Harírí – poslanec koalice Revoluce pokračuje a kandidát nově založené Strany socialistického lidového sdružení.

Husam Chajralláh – kandidát Demokratické mírové strany.

Hamdín Sabbáhí – hlava malé levicové Strany důstojnosti. Býval členem opozičního hnutí Dost (Kifája) vystupujícího proti dřívějšímu prezidentovi Mubarakovi.

Kandidatury se vzdal:

Muhammad Fauzí Ísá – právník, bývalý policista a kandidát liberální Demokratické generační strany. 16. května odstoupil prohlašuje, že podporuje kandidaturu Músy.

(redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Rakouský ministr obrany kritizoval šéfa izraelské diplomacie

Další článek

Profil – Lukáš Větrovec