Zdroj: novinky.cz

Bývalé židovské ghetto v Rakovníku je opraveno. Rekonstrukce stála téměř 37 milionů korun, většina peněz však pocházela z evropských dotací. V rámci obnovy dostaly ulice historické čtvrti z 15. století zpět kamennou dlažbu a novou zeleň. Došlo také k opravě inženýrských sítí.  Podle slov starosty Zdeňka Nejedla vrátila revitalizace oblasti centru města původní tvář, kterou někdejší ghetto v minulých letech ztratilo při různých přestavbách.

Obnova historické části začala před dvěma lety v ulicích  Grillově, Vysoké, U Hluboké studny a V Brance. Vloni na ně navázaly rekonstrukce ulic Kamenné, Masné a Martinické. Nejedl uvedl, že důvodem k revitalizaci byl především špatný stav silnic, chodníků a inženýrských sítí. “Byla to nutnost, bylo to v plánu a stejně by nás to asi jednou potkalo,” vyjádřil se starosta.

Podle jeho slov město původně plánovalo jeden velký projekt, ale kvůli zvýšení šance na získání dotace jej rozdělilo na dvě části.  Na opravy nakonec   získalo od EU více než 23 milionů korun. Asfalt nahradila nová dlažba, obnoveny byly odvodňovací kanály. V ulicícj se obejvily lavičky a nová zeleň.

Židé město obývali asi od poloviny 15. století. Existenci ghetta připomínají úzké uličky. Dnes se vtéto čtvrti nachází finanční úřad, muzeum a základní škola. Oběti holokaustu připomíná pamětní deska na Husově náměstí, na stěně budovy, která je symbolickou vstupní branou do bývaého ghetta.

(Redakce Shekel.cz)

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Bývalý šéf CIA: „Zbavme USA a Evropu závislosti na islámských zemích“

Další článek

Na Starém židovském hřbitově v Praze se nepohřbívá již 225 let