Zdroj: alarab.co.uk

Po sedmi letech nečinnosti obnovila provoz letecká společnost Palestinian Airlines.  Její lety nyní dvakrát týdně spojují egyptský Al Aríš s jordánským
Ammánem. Linkou cestují především obyvatelé palestinského pásma Gazy, kteří se tak vyhnou cestám na letiště do vzdálené Káhiry.

Palestinian Airlines disponuje poze dvěma turbovrtulovými letadly pro 48 cestujících. Pasažéři si ale cení toho, že mohou cestovat stroji s názvem národní společnosti.

V 90. letech používala Palestinian Airlines mezinárodní letiště v pásmu Gazy a každoročně přepravila desetitisíce pasažérů. Tehdy došlo k uzavření prvních izraelsko-palestinských dohod a PA plánovala rozšířen

Společnost začala v 90. letech operovat z mezinárodního letiště v pásmu Gazy a ročně přepravila do blízkovýchodních destinací desítky tisíc lidí. V té době byly uzavřeny první izraelsko-palestinskédohody a společnost plánovala lety i do evropských destinací.

Po protiizraelském povstání roku 2000 mírové rozhovory ztroskotaly a  po únosu izraelského vojáka Gilada Šalita došlo k blokádě pásma Gazy. Letiště v Gaze bylo zničeno izraelským letectvem a PA musela využívat letiště v Al-Aríše, vzdálené od hranice pásma asi 60 kilometrů. Pak ale Izrael uzavřel hraniční přechody pásma Gazy a pasažéři ztratili na letiště přístup.

Šalita vyměnili za palestinské vězně a po loňské revoluci v Egyptě došlo k otevření hraničního přechodu Rafáh do Egypta. Některá bezpečnostní opatření zavedenáMubarakem jsou sice dosud v platnosti  – je například omezeno cestování mužů mladších 40 let, tedy potenciálních atentátníků, ale Ráfah přesto slouží mnoha lidem.

Cestující jinam než do Egypta teď nemusí cestovat 350 kilometrů do Káhiry. Mohou se vydat rovnou na letiště do Al-Aríše.  Letecká společnost patří palestinské samosprávě, sídlící na západním břehu Jordánu. Tam žádné letiště není a pravděpodobně v blízké budoucnosti ani nebude. Lidé ze západního břehu proto musí překročit hranici s Jordánskem.

Už v neděli byl let  z Ammánu do Al-Aríše  obsazen 27i cestujícími. Zpáteční let téhož dne vezl 44 pasažérů. Protože společnost nesmí používat izraelský vzdušný prostor, trvá let hodinu a 35 minut, což je asi dvojnásobek času potřebného k cestě přímou trasou.  PA má v úmyslu lety rozšířit – tento týden do Saúdské Arábie, později také do Spojených arabských emirátů a do Turecka.

 

(Redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na Starém židovském hřbitově v Praze se nepohřbívá již 225 let

Další článek

Kandidát na prezidenta: „Egypt nebude sekulárním státem“