Zdroj: forbes.com

Hlava ruské antivirové firmy Kaspersky Lab dnes na konferenci v Izraeli řekla, že po nedávno odhaleném viru Flame hrozí další podobné infekce s mimořádně ničivým účinkem. Podle slov Jevgenije Kasperského secjedná spíše o kybernetický terorismus než kybernetickou válku.

“Obávám se, že ta hra teprve začala,” řekl Kasperskij na konferenci o počítačovém zabezpečení. “Je logické, že vznikly další kybernetické zbraně, a je možné, že jsou napadeny i další počítače a že o tom ještě nevíme,” oznámil posluchačům v Tel Avivu. Odborníci, kteří pro Kasperského pracují, údajně objevili Flame při šetření podnikaném na žádost Mezinárodní telekomunikační unie.

Objevili, že program umí stahovat informace v utajení a byl pravděpodobně vyvinut s úmyslem použít jej proti Íránu. Na virus přišli Virus měsíc poté, co Írán uvedl, že vinou virového útoku musel zablokovat své počítačové systémy v naftovém průmyslu.

Podle Kaspersky Lab má Flame dvacetkrát vyšší účinek než Stuxnet, použitý v roce 2010 proti systémům v íránském jaderném průmyslu.

Kasperskij odmítá předjímat podíl Izraele na vývoji nového viru Flame. Říká, že ani takto ničivý virus nemusí být nutně vyvinut v zemích s rozvinutou počítačovou technologií.  Odhaduje, že Flame své tvůrce stál “nejméně 100 milionů dolarů” , ale umí způsobit nedozírné škody.  “Není to kybernetická válka, ale kybernetický terorismu,” řekl.

Americká společnost Microsoft již upozornila uživatele svého operačního systému Windows, že i oni mohou být obětmi Flame. Uvedla také aktualizaci softwaru, která má odstranit chybu využívanou virem Flame.

Izraelský ministr pro strategické záležitosti Moše Jaalon tento týden řekl, že  použití počítačových virů v boji proti íránské nukleární hrozbě považuje za správné.

3 Komentářů

 1. Erich
  7.6.2012 – 17 Sivan 5772 v 11:04 — Odpovědět

  O schizofrenii a zvláštním způsobu vnímání a užívání pojmu spravedlnost u našich přátel:

  http://www.denikreferendum.cz/clanek/10767-usa-chteji-na-zavazne-kyberutoky-reagovat-jako-na-valecny-akt

  Útoky zahraničních hackerů na armádní či vládní síť, systém spravující vodovodní rozvody nebo řízení chodu jaderné elektrárny budou v USA v nejbližších letech považovány za válečný akt a jako na takový na něj bude reagováno. Vyplývá to z výňatků z nové strategie kybernetické obrany, jíž chtějí zaměstnanci Pentagonu představit za několik týdnů. V praxi tak budou americké jednotky moci zaútočit na stát, který poskytne krytí či pomoc hackerovi, jenž příslušný čin spáchá.

  „Reakce na příslušný kyber-incident či útok na USA nebude nutně jen kyber-reakcí. Bude možné využít všech adekvátních prostředků,“ uvedl po agentury mluvčí Pentagonu Dave Lapan.

  „Pokud nám vyhodíte elektrickou síť, možná vám hodíme do komína nějakou tu raketu,“ ozřejmil situaci názorně vysoký důstojník, jehož vyjádření získal Wall Street Journal.

  0
  0
 2. Salman
  7.6.2012 – 17 Sivan 5772 v 17:29 — Odpovědět

  Čo keď kyber útok povedie kyber terorista-hacker z Londýna bude mať byt blízko trebárs sídla vlády?
  Hodí tam US raketu?
  Alebo čo keď bude útok vedený z územia USA rovno z bytu pred Capitolom hodí tam usa bombu a urobí hlbkový nálet?

  0
  0
 3. Salman
  7.6.2012 – 17 Sivan 5772 v 17:30 — Odpovědět

  Sú to blázni.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jenom jednu minutu!

Další článek

Máme to černé na bílém, jsme většinový národ zlodějů